Kolaps při registracích k poplatkům. Středověk, zuří lidé

30.06.2025 16:13 | Zprávy

„Středověk,“ zaznělo na sítích. Firmy a podnikatelé dnes řeší chaos kolem povinné registrace ke koncesionářským poplatkům České televizi a rozhlasu. Web pro registrace kolabuje, informační linky jsou nedostupné a mnohým nepřišly ani slíbené návody. Stále navíc panují nejasnosti okolo toho, kdo se skutečně má, nebo nemá registrovat.

Kolaps při registracích k poplatkům. Středověk, zuří lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České televize

Pondělí 30. června 2025 je posledním dnem, kdy musejí firmy a organizace, které byly plátci televizních poplatků už před 1. květnem 2025, nahlásit České televizi a Českému rozhlasu počet svých zaměstnanců. Česká televize jim podle toho následně vypočítá výši koncesionářských poplatků, ti s méně než 25 zaměstnanci by poplatky platit neměli. Už minulý týden však vypukla debata o tom, zda by se přece jen také neměly registrovat firmy s méně zaměstnanci.

V čem konkrétně panuje mezi podnikateli zmatek, popsal na X poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, který vidí problém v tom, že zákon špatně definuje pojem „poplatník“. Pojem „poplatník“ totiž nemusí být totožný s tím, kdo skutečně platí poplatky.

Proto Nacher informoval, že do 1. července 2025 se musejí registrovat všichni podnikatelé, i ti, kteří mají méně než 25 zaměstnanců. Nacher upozornil, že podle aktuálního právního výkladu, který potvrdil i právník České televize na mediálním výboru, se musí registrovat každý, kdo je považován za „poplatníka“ – tedy každý, kdo vlastní televizi nebo rádio, i když ve výsledku nebude muset platit nic.

Zároveň poslanec hnutí ANO podotkl, že tento výklad je v rozporu s tím, co radí zaměstnanci pomocné linky ČT. Aktuální dění Nacher vnímá jako ukázku „zbytečné byrokracie“, kterou podle něj vláda podnikatelům „hází klacky pod nohy“. Zároveň dnes, v pondělí 30. června, upozornil na to, že web pro registrace poplatníků kolabuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Na kolik procent je podle vás pravděpodobná třetí světová?

Protože co jiného by znamenalo, kdyby se Západ dostal do války s Ruskem nebo Čínou a KLDR? Prosím, konkrétní odpověď, že je možné všechno jako odpověď neberu. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zoufalství.“ Rajchl ukázal, co proti němu použila Fialova vláda

23:02 „Zoufalství.“ Rajchl ukázal, co proti němu použila Fialova vláda

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl vystoupil ve vysílání Xaver Live, kde se ostře vymezil proti vlá…