Kolik berete, co děláte pro lidi? Odborář Dufek dostal do televize rozčílený telefonát

17.12.2013 21:13

Odbory s nadějí vzhlíží k budoucí vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek má za to, že si budoucí vláda zaslouží sto dní hájení, aby ukázala, jak bude bojovat s korupcí či s přebujelou státní správou. Zároveň se však vymezil proti lidovcům, prý ve vládě nejsou třeba, protože ČSSD s ANO se mohou opřít o Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury nebo komunisty. Nakonec si posteskl nad tím, že Češi často jen klábosí v hospodě a nechtějí důrazně hájit své zájmy.

Kolik berete, co děláte pro lidi? Odborář Dufek dostal do televize rozčílený telefonát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek
reklama

Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek usedl do křesla hosta úterního pořadu Hyde park České televize. Vyjadřoval se především ke koaliční smlouvě mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kterou odbory vychválily takřka do nebes. Připojili však otázku, kde vláda na všechny své sliby vezme peníze.

Dejme vládě sto dní hájení

„Je pravdou, že po několika letech bídy má tato koaliční smlouva potenciál přinést občanům úlevu od útrap, které si museli prožít,“ poznamenal hned v úvodu Dufek. Koalice chce prosadit ambiciózní program a odbory si chtějí počkat, jak to dopadne, když jsme tu před tím měli pravicové vlády. „Dejme vládě sto dní hájení, uvidíme, jak to bude vypadat při sestavování prvního rozpočtu, tedy pro rok 2015... Vysíláme jasný signál do společnosti, že je to vláda, která vzešla z demokratických voleb a která se nekloní k pravici,“ prohlásil předseda Asociace samostatných odborů. Pesimismu už prý v Česku bylo dost.

Lidovci za zemědělce nebojovali

Ten má však také za to, že tato koalice se do budoucna může obejít i bez KDU-ČSL, pokud by se lidovci dlouhodobě stavěli na odpor. I Dufek ve shodě s řadou dalších politiků poukázal na to, že boj lidovců o Ministerstvo zemědělství je spíše bojem o církevní restituce. Lidovci prý nikde v posledních letech nebojovali za české zemědělce, zatímco ČSSD tak činila. Nejlepším mistrem zemědělství by ale podle Dufka byl klasický zemědělec, který dokáže při jednání v EU rozhodnout o tom, co je pro české zemědělce důležité. „Po určité úvaze jsem schopen říct čtyři až pět jmen zemědělců, kteří by se na tu funkci hodili,“ poznamenal host.

ANO a ČSSD by se přitom mohly opřít také o Úsvit přímé demokracie nebo o komunisty. Zároveň doufá, že bude naplněna koaliční smlouva. Nadcházející vláda by se také měla zaměřit na boj s korupcí, právě odtud lze totiž získat peníze na financování koaličních slibů. Je třeba také hledat úspory v české státní správě, která je podle Dufka přerostlá. Zkritizoval rovněž fakt, že se nijak výrazně nesnížil počet sněmovních výborů a uvažuje se o navýšení počtu ministerstev. Podle Dufka by Česku stačilo dvanáct či třináct resortů.

Daně musí platit každý

„Také není možné, aby tu někdo podnikal dvacet let a přitom neplatil daně. My chceme, aby tu byla zachována minimální daň, která tu byla do roku 2006,“ podotkl Dufek. I z těchto peněz totiž platíme opravy silnic či policii, kterou využívají i podnikatelé. Proto by měli do finančního systému solidárně přispívat,“ podotkl Dufek.

Vyjádřil se také k osobě Andreje Babiše. Má s ním prý i osobní zkušenost při vyjednávání o mzdách a miliardář je podle jeho názoru tvrdý podnikatel, který usiluje především o zisk svých firem.

Důchodová reforma a sociální dávky

Následně se vyjádřil také k otázce důchodové reformy. Podle jeho názoru Česku stačí první a třetí pilíř, tak jak je máme dnes. Inspirativní změny bychom mohli převzít např. z Německa, rozhodně ale není třeba vymýšlet nic nového. Zaměstnanci firem by si měli na důchod spořit podle uvážení a zaměstnavatelé by měli přispívat podle toho, co si dohodnou s odbory v kolektivních smlouvách.

Zásadní společenský problém představují sociální dávky, které podle Dufka nemohou být vyšší než minimální mzda, ten poměr by měl být opačný. Obavu pravicových politiků, že zvýšení minimální mzdy povede k propouštění, označil za nesmysl, ke kterému se není třeba vyjadřovat. „Pravicová vláda totiž lhala, kudy chodila,“ uvedl Dufek.

Kolik berete? Obešli bychom se bez vás, rozčílil se volající

Do pořadu se dovolal rozhořčený občan, jenž nejprve kladl otázku, jak vysoké platy brali odboráři v době krize. Dufek poukázal na to, že si předáky platí členská základna, takže jsou pod výraznou kontrolou. „Jsme mnohem více pod dozorem než politici,“ poznamenal Dufek. Odmítl ale prozradit, jak velký plat pobírá on jako předseda.

Nespokojenost občana byla zřejmá i z druhé otázky. Ptal se totiž, co by se stalo, kdyby se odbory rozpustily a obratem poznamenal, že by se asi nestalo nic. Dufek oponoval, že by se zhoršilo postavení zaměstnanců a jde o dobrovolné organizace, které se ustavují v rámci demokratického systému a jsou pod kontrolou Ministerstva vnitra. Jako demokratické organizace se také mohou vyjadřovat k politickým otázkám. Na prvním místě odbory hájí sociální zájmy svých členů. Odbory dokážou prosadit vyšší platy pro své členy.

Zároveň si však posteskl, že čeští občané se neaktivizují vždy, když je třeba. Srovnal to se situací v Itálii, kde se po oznámení možného snížení důchodů vydaly davy lidí do ulic, zatímco Češi především povídají v hospodách. Zároveň ale podle Dufka platí, že se odborům podařilo sesadit Nečasovu vládu, což prý lze považovat za úspěch. „My jsme také dokázali vysvětlit, že stravenky potřebujeme a máme je dodneška,“ poznamenal odborář. Český problém tkví v tom, že si lidé často vzájemně závidí a netáhnou za jeden provaz proti zaměstnavatelům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…