Komentátor HN: Prezidentka Hillary Clintonová by byla skvělá protiváha Putina

12.06.2014 13:34

Daniel Anýž předjímá situaci pro další roky a uvažuje o Evropě, pokud by byla americkou prezidentkou Hillary Clinton a v Rusku zůstal na svém postě další roky Vladimir Putin. Anýž v Hospodářských novinách dochází k závěru, že s Clintonovou by se, byť brblající, Evropa cítila bezpečněji.

Komentátor HN: Prezidentka Hillary Clintonová by byla skvělá protiváha Putina
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

Pokud bude Hillary Clinton v roce 2016 kandidovat, má podle Daniela Anýže velkou šanci na Bílý dům a stala by se tak protiváhou Vladimira Putina. Komentátor Hospodářských novin v článku s názvem „S Hillary zpět do Evropy“ píše, že pro Evropu by to byla dobrá zpráva.

Daniel Anýž připouští, že předbíháme situaci, ale nejsme prý sami. „Prakticky ve všeobecné shodě, odleva doprava, to předpovídají americká média. Nicméně dosavadní evropské a české diskuze, zda by pro tuzmské a evropské zájmy nakonec bývala nebyla Clinton lepší prezidentkou, než je Barack Obama, to posouvá o něco dál,“ míní Anýž.

Komentátor pak klade otázku, jak by mohla vypadat zahraniční politika příští americké administrativy, počínaje rokem 2017. Zdůrazňuje, že pro Evropu a Česko je také důležité, zda Putin v roce 2018 obhájí svůj úřad. Ale prý už řekl, že by chtěl. Pak by byl prezidentem až doku 2024. „Od Stalina by se tak stal nejdéle sloužícím velitelem Kremlu,“ konstatuje Anýž.

„Pro Evropu to nejspíš znamená, že ještě pěkných pár let bude muset vzhlížet k Americe jako k zásadnímu příspěvku celkové geopolitické váhy Západu, a možná dokonce i jako nezbytné pojistce své bezpečnosti. A otázka pak zní, zda by Clinton mohla být věrohodnější zárukou, než je nyní Obama?“ píše Daniel Anýž. Ale dříve než nalézá odpověď na položenou otázku, přirovnává Evropu ve vztahu s Ruskem k nedospělému teenagerovi, který si už chce vše rozhodovat sám, ale když jde do tuhého, tak se začne ohlížet po rodičích.

„Clinton není žádný jestřáb, je ale z generace politiků, kteří stáli například u rozšiřování NATO. Pro Obamu je Evropa závazek, ale také přítěž. Pro Clinton, jejíž vnímání sounáležitosti Ameriky a Evropy je instinktivní, je starý kontinent samozřejmou součástí obrany životních zájmů USA. S Clinton by se Evropa, jakkoli nevděčně a brblající, cítila o něco bezpečněji,“ uzavírá Anýž svůj komentář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…