Komentátor Marjanovič: Nejpotupnější pro Rusy je, že Skripal nezemřel

07.04.2018 14:10

Komentátor serveru iHNed.cz Teodor Marjanovič má za to, že Rusové si útokem na Skripala zavařili ještě víc, než se na první pohled zdálo. Komentátor podle všeho vůbec nepochybuje o tom, že je Rusko do útoku na bývalého ruského agenta zapojeno. A teď se Sergej Skripal probouzí a pravděpodobně začne mluvit...

Komentátor Marjanovič: Nejpotupnější pro Rusy je, že Skripal nezemřel
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Ruská vlajka
reklama

Šéf speciální britské laboratoře Gary Aitkenhead oznámil britským novinářům, že nemůže potvrdit, zda jed novičok pochází z Ruska. Britská média však také dodala informaci, kterou už mnohá česká média ponechala stranou, že totiž úkolem Aitkenheada a jeho lidí nebylo stanovit zemi původu, ale typ látky. A typ látky by jasně určen jako novičok. Aitkenhead také novinářům sdělil, že novičok nelze vyrábět „na koleně“. Ten, kdo ho vyrobil, k tomu potřeboval zázemí, které mívají k dispozici jen státy.

The Times o dva dny později přinesly informaci, že podle tajných služeb novičok vznikl v laboratořích v přísně střeženém ruském městě Šichany.

„Úsměvným vlastňákem Rusů byla pak otázka, kterou ve středu položila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharová. ‚Kde jsou domácí mazlíčci a jaký je jejich stav?‘ ptala se a dodala: ‚Jsou to živé bytosti a pokud byl v domě opravdu použit toxický chemický prostředek, měly by také projevovat známky otravy.‘ Věru správný úsudek, paní mluvčí. Morčata ve Skripalově domě v britském Salisbury pochcípala na následky otravy novičokem. A kočka, s níž se Skripalova dcera ráda fotila, byla látkou zasažena též, veterináři ji museli utratit,“ podotkl Marjanovič.

Až se Sergej Skripal zotaví natolik, aby mohl vyšetřovatelům popsat, co se stalo, možná vyvrátí a možná potvrdí informaci, že jed novičok přivezla z Ruska jeho dcera Julija Skripalová.

„Ale hlavně: nejpotupnější pro Rusy je fakt, že Skripal nezemřel. Příběh bude mít jiný konec než podobný útok, který v roce 2006 Rusové spáchali na Alexandru Litviněnkovi, taktéž špionážním zběhovi. Do pití mu v jednom londýnském hotelu nasypali vysoce radioaktivní – a opět, jinde než v sofistikovaných státních ústavech velmi těžko vyrobitelné – polonium. Stejně jako nyní, i tehdy chtěli tímto bizarním způsobem vraždy zjevně nahnat strach všem ve vlastních řadách, co by případně taky spřádali sny o tom, že přeběhnou na západní stranu barikády. Během pár týdnů byl Litviněnko mrtev. Tentokrát ale Putinovi agenti vypadají o poznání amatérštěji,“ uzavřel Marjanovič.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhodnou následující čtyři dny. Prosím, teď... Premiér Babiš vystoupil s mimořádným apelem

21:01 Rozhodnou následující čtyři dny. Prosím, teď... Premiér Babiš vystoupil s mimořádným apelem

Premiér Andrej Babiš (ANO) opět během nouzového stavu promluvil k národu ohledně vývoje našeho boje …