Komentátor Mitrofanov: Klaus dobrovolně pohřbil zbytky své vážnosti

11.10.2013 10:43

Komentátor Práva Alexandr Mitrofanov je zklamán tím, že Václav Klaus dostal v USA medaili jako bojovník proti komunismu. Truman-Reaganovu medaili před Klausem obdrželi například Milada Horáková, papež Jan Pavel II. nebo Lech Walesa. Podle Mitrofanova měl Václav Klaus na základě sebereflexe cenu odmítnout.

Komentátor Mitrofanov: Klaus dobrovolně pohřbil zbytky své vážnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

„Český prezident se ukázal jako osoba s mimořádně sníženým prahem sebehodnocení. A s mimořádně nafouknutou představou o své roli v dějinách. Je jako hasič, jenž přijal vyznamenání za to, že požár uhasili kolegové z úplně jiného města, které on sám navíc léta pomlouval,“ píše Alexandr Mitrofanov.

Komentátor připomíná, že právě Klaus rád zdůrazňoval úlohu jiného proudu. Totiž těch malých, neviditelných, tichých odpíračů tehdejšího režimu, o kterých sice nikdo nic nevěděl, než se prý po převratu sami přihlásili coby odbojáři. Podle Klause prý právě oni rozhodli, že reálný socialismus skutečně padl. „Jenže to nesedí. Tito lidé při popravě Milady Horákové buď mlčeli, nebo její vraždu horlivě podporovali a schvalovali,“ píše Mitrofanov. Komentátor uznává, že šlo o jinou dobu, i to, že nelze vyžadovat po jednotlivci, aby se stal hrdinou odboje.

„Pak ale elementární vkus velí člověku, aby za takových okolností cenu odmítl. To, co udělal Václav Klaus, je dobrovolným pohřbením zbytků vážnosti, kterou ještě mohl mít,“ soudí v komentáři Práva Mitrofanov.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dotaz

Pane Babiši, chci se zaptat proč jste podpořil se svojí stranou ANO výcvik Ukrajinců na našem území? Nejdříve jste všude mluvil o tom, že naše vláda je vládou Ukajiny a že do ní sype peníze a že podporuje svým chováním válku. Výcvik bude stát miliardu a zároveň je to také podpora války. Byla jsem vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A začal vztek. Krach mezi SPOLU a Piráty dopadl zle

13:24 A začal vztek. Krach mezi SPOLU a Piráty dopadl zle

Možnost koalice SPOLU a Pirátů v Praze zřejmě definitivně padá. Piráti odmítli poslední návrh SPOLU,…