Komentátor Pečinka očekával, že Zeman promluví k Venezuele hlasem Ruska. A pak byl příjemně překvapen...

9. 2. 2019 10:31

Zkušený komentátor Bohumil Pečinka pochválil českého prezidenta Miloše Zemana. Nejvyšší představitel této země prý zpravidla věrně kopíruje politiku Ruska a Číny, ale v případě Venezuely ukázal, že umí jednat i jinak než Peking a Moskva, za což si prý zaslouží ocenit.

Komentátor Pečinka očekával, že Zeman promluví k Venezuele hlasem Ruska. A pak byl příjemně překvapen...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Prezident Miloš Zeman v posledních měsících dával najevo, že má ke komunistům blíže než Václav Havel a Václav Klaus. Jako vůbec první český demokraticky zvolený prezident zavítal na sjezd strany a ke komunistům promluvil. I díky tomu by prý Pečinka čekal, že v případě Venezuely se Zeman zastane socialistického diktátora Nicolase Madura, který uvrhl zemi do tak hluboké ekonomické propasti, že hůř už jsou na tom jen regiony, kde zuří válka.

Jenže Zeman Pečinku příjemně překvapil a veřejně uznal prozatímním prezidentem Venezuely Juana Guaidóa, předsedu tamního Národního shromáždění. Zeman doufá, že se teď země vydá na cestu demokracie a že životní situace jejích obyvatel se co nejdříve zlepší.

„Ať je Miloš Zeman jakkoli vláčen byznysovými zájmy ‚kohorty panošů‘ ze svého okolí, stále je to politik, který před 30 lety vzešel z étosu sametové revoluce. To jen současní čeští komunisté, kteří drží u moci Babišovu vládu, si myslí, že mohou ovládat všechno a všechny. Nemohou,“ napsal Pečinka v komentáři pro server E15.cz

Komunisté se teď na Zemana zlobí. Nechápou, jak mohl podpořit neústavní postup. Politolog Zdeněk Zbořil vyznamenaný prezidentem, to vidí podobně jako komunisté. Pečinka však poukazuje na skutečnost, že venezuelská ústava počítá s možností, že předseda Národního shromáždění může převzít moc, když Venezuela nemá prezidenta, a musí do 30 dní vypsat volby. Maduro se sice prohlašuje prezidentem, ale vzhledem k tomu, že nesložil předepsaný slib, je to sporné. Český prezident Miloš Zeman tedy neudělal chybu, když se postavil na stranu Madurova protivníka.

Komunisté by si prý ve spojitosdti s Milošem Zemanem měli uvědomit ještě jednu věc. „Je však docela možné, že KSČM u Miloše Zemana přehlédla jednu věc – nerad se zahazuje s poraženými. Ve chvíli, kdy se proti Madurově politice obracejí jeho vlastní příznivci včetně části armády, prostě vsadil na pravděpodobně vítěznou stranu. Zatleskejme mu, alespoň tentokrát, protože to byla současně politicky správná volba.“

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…