Komentátor ke kauze Drobil: Policie je odvážná, je to zlom

17.06.2011 22:30

Znovuobnovená diskuze o kauze kolem Státního fondu životního prostředí může znamenat zlom v souvislosti s provázaností mezi politikou a justicí. Doufá v to alespoň komentátor týdeníku Respekt.

Komentátor ke kauze Drobil: Policie je odvážná, je to zlom

Takzvaná "kauza Drobil" opět ožívá. Policie totiž v pátek oznámila, že případ údajného podplácení bývalého šéfa SFŽP ze strany exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) odložila.

Vše ke Kauze Drobil

O postoji kriminalistů informovala posléze mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Mezi žalobci a policisty se následně rozhořel spor o to, kdo za odložením kauzy stojí.

Podle Zenklové se policie nakonec se závěrem Obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárky Pokorné - tedy, že nezjistila podezření z úplatkářství - ztotožnila. Protikorupční útvar s tím ale nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru. Ztotožnění se s rozhodnutím odmítl navíc i policejní prezident Petr Lessy.

Michálek: Tohle není právní stát. Nevzdám to 

Ke kauze se v pátečních Událostech, komentářích vyjádřil i komentátor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. "Ze strany policie jde o relativně odvážný krok," uvedl. Dodal, že v souvislosti s některými personálními změnami, jež byly v nedávné době provedeny, je vidět, že v policejním sboru dochází ke změně. "Mění se tady atmosféra," dodal s tím, že postoj ke kauze Drobil lze v tomto ohledu vnímat jako "zlom."

Ten by mohl znamenat do budoucna i zrušení nebo zeslabení vztahů mezi politikou a justicí. V současnosti tu podle Kundry stále ještě panuje "sofistikovaný systém zastavování s politikou spojených případů."

Problematický je podle něho i fakt, že politici v současné chvíli rozhodují o postu nejvyššího státního zástupce.

Politici mají páku

"To je silná páka, jak celý systém kontrolovat," uvedl. Dodal, že i v ČR byly zaznamenány snahy, jak systém změnit. Premiér Petr Nečas (ODS) ale nedávno uvedl, že návrh, jež se jimi zabýval, vláda projednávat nebude.

Více čtěte:

Drobil: Michálek kolem sebe plive. Za údajnou korupci může sám

Kauza Drobil nebo kauza Michálek? Víme, jak to tenkrát bylo

Michálek "prásknul" Česko v Bruselu

Michálek se bát nemusí. Nadace proti korupci mu najde právníka

Michálek překvapil: Škárka není gauner, nahrávání bylo neetické

Michálek se vrací. Práci mu nabízí Bárta

reklama

autor: jas

změny ve smlouvách

Dobrý den, nechápu, jak piráti mohou podpořit pro nás tak nevýhodné změny zakládajících smluv EU. Nebo myslíte, že jsou pro nás výhodné? A kdyby byly změny schváleny, neměli bysme jako občané mít pak možnost rozhodnout, zda chceme v EU nadále zůstávat? Myslíte, že změny projdou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

12:34 Atentát na Fialu. Kdo ho spáchal? „Tohle snad není možný,“ žasne Holec

Na Petra Fialu spáchali v poslední době hned dva atentáty, oznámil komentátor Petr Holec. A pořádně …