Komentátor má obavy: Drahoš a Fischer ještě více roztříští pravici

28.01.2018 17:50

Komentátor Viliam Buchert na serveru Reflex.cz sepsal varující zprávu z voleb. To, že Jiří Drahoš a Pavel Fischer míří do politiky, dál podle něj atomizuje střed a pravici.

Komentátor má obavy: Drahoš a Fischer ještě více roztříští pravici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš uznal svou porážku a poděkoval svým podporovatelům
reklama

Jiří Drahoš se netají tím, že po zisku téměř 49 procent ve druhém kole prezidentských voleb by chtěl zůstat ve veřejném prostoru. „Naznačil, že by se pokusil například o křeslo v senátu. Spolu s dalšími neúspěšnými prezidentskými kandidáty by tak mohl dál atomizovat českou politiku středu a na pravici. To bude vyhovovat zejména Andreji Babišovi či Tomiu Okamurovi,“ poznamenal Buchert.

Ve veřejném prostoru chce pak zůstat i diplomat Pavel Fischer, spekulují i Michal Horáček či Marek Hilšer. „Co to znamená? Českou politickou scénu by to ještě více rozdrobilo a oslabilo zejména napravo od středu,“ dodal Buchert. 

Původní text ZDE.

Za tuto situaci si podle něj mohou samy parlamentní strany, které do boje nebyly schopny vybrat žádného svého kandidáta. „Některé se přiklonily k Zemanovi, další postupně podpořily jeho některé soupeře. Ze strategického hlediska to byla zásadní chyba,“ míní komentátor.

„Kromě Miloše Zemana se žádný prezidentský kandidát nedá označit za levicového. A současný i nový prezident v jedné osobě je spíše populista prvního řádu než skutečná levice. Prezidentské volby tak budou mít dopad na středové a pravicové voliče,“ řekl Buchert s tím, že pochybuje, že by se Drahoš či Fischer objevili jako součást některé parlamentní strany, spíš prý vytvoří něco jiného. 

To by však, jak dodal, mohlo oslabit jak TOP 09, lidovce, Piráty, Starosty a nezávislé či ODS. „Možná že i už tak dost zdecimovanou ČSSD,“ sdělil Buchert se slovy, že to by bylo dobré pro Zemana, Babiše a Okamuru, kteří na nějakou levo-pravou orientaci kašlou a ideové ukotvení je nezajímá.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…