Komentátor uvažuje: Poučí se Američané z brexitu a odmítnou Trumpa?

02.07.2016 10:43

Redaktor časopisu Newsweek Daniel Anýž si v komentáři pro sobotní Lidové noviny klade otázku, zda brexit posílí šance na zvolení miliardáře Donalda Trumpa prezidentem USA, nebo je naopak oslabí. Trump těží z podobné frustrace, jakou pociťovali lidé hlasující pro odchod Británie z EU. Jejich euforie a pocit svobody rozhodnutí, vystřídala kocovina a otázka, co bude dál? Američané se z britského vývoje mohou poučit.

Komentátor uvažuje: Poučí se Američané z brexitu a odmítnou Trumpa?
Foto: repro Fox News
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

Britové si minulý týden řekli, že už nají Bruselu plné zuby a řekli EU sbohem. Ve stejné době do země přijel republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump a ve Skotsku pochválil Brity, že se rozhodli správně. Možná mu uniklo, že většina Skotů hlasovala pro setrvání v EU, ale to mohlo být Trumpovi v podstatě jedno. Poslal tím vzkaz především Američanům: I vy můžete odhodit okovy, naznačoval.

Otázka je, zda Američané na jeho rétoriku nakonec přistoupí. Frustrace z establishmentu je společná příznivcům brexitu i voličům Donalda Trumpa, ale ti druzí teď mají šanci vidět, kam může směřovat „krok do neznáma“. Po britském rozhodnutí obchází trhy nejistota. V ostrovním království se množí útoky na cizince a k dovršení všeho zlého není jasné, zda Velká Británie bude i nadále velkou. Pokud se od ní oddělí Skotsko a Severní Irsko, nastanou další problémy.

Američané si mohou vybrat mezi Trumpem a Hillary Clintonovu. Tu mají občané Spojených států před očima už třicet let a jsou z ní mnohdy unavení. Vědí o ní, že má své škraloupy. Na druhé straně představuje určitou jistotu. Jistotu, že vše bude fungovat alespoň tak, jako doposud a možná se i něco změní k lepšímu, byť jen zvolna.

„A možná nejdůležitějším poučením může být, že pravda, citovaná tak často, že působí jako otřepané klišé, má stále svoji váhu. Ano: každý hlas se počítá. Pro brexit většinově hlasovali starší voliči a zvítězili i proto, že těch mladších, kteří teď říkají, že ‚by bývali byli rádi zůstali‘, nepřišlo k urnám dost. Možná si řekli, že TO, tedy brexit, se přece nemůže stát. Ale stalo se. A stát se může i Donald,“ uzavírá Anýž.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

22:00 Premiér Fiala na ČT: „Jsme předurčení dovládnout.“

Premiér Petr Fiala (ODS) byl hostem v pořadu Interview ČT24, kde vyzdvihoval svou vládu jako pevnou.…