Kommersant vidí české volby jako součást vzestupu levice

22.10.2012 10:45

Jako součást vzestupu levice a "poptávky po populismu" v celém regionu vidí výsledky českých voleb ruský list Kommersant. Připomněl v této souvislosti i situaci na Slovensku.

Kommersant vidí české volby jako součást vzestupu levice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna před hlasováním o důvěře vládě

"Politické spektrum v zemích východní Evropy se prudce vychýlilo doleva. Ukazují to v poslední době volby různé úrovně ve státech bývalého socialistického tábora i průzkumy veřejného mínění. V regionu, kde po pádu komunismu dlouhou dobu byly přímo opačné pravicové nálady, je to nový fenomén," usoudil deník.

Levicový pochod střední Evropou

Upozornil, že podle výsledků senátních voleb v Česku levice poprvé získala ústavní většinu v horní komoře parlamentu. Předcházející krajské volby skončily pro českou levici "ještě větším triumfem": ČSSD vyhrála v devíti z 13 krajů. Ve dvou krajích, které jsou na tom sociálně nejhůře, Ústeckém a Karlovarském, slavili komunisté.

"Strany pravostředové koalice, vládnoucí na celostátní úrovni, utrpěly krutou porážku. ODS jako největší z nich vyhrála jen v jediném kraji," konstatoval list a dodal, že tyto výsledky nevěstí vládní koalici nic dobrého v parlamentních volbách, které se mají konat v červnu 2014.

Ještě před Čechy se na "levicový pochod" vydalo sousední Slovensko, kde jarní parlamentní volby přinesly jednoznačný výsledek: 44 procent hlasů pro levicový Směr-sociální demokracie Roberta Fica, který už byl premiérem v letech 2006 až 2010. Tehdy ale potřeboval koaliční kabinet, teď vládnou sociální demokraté sami. A podle názoru bratislavského listu Sme česká politika kráčí ve slovenských šlépějích: pravé křídlo se drobí na malé strany postupně ztrácející popularitu a naopak levice se konsoliduje.

Maďarská výjimka

"Levice slibuje nepřipustit masové zbídačení. Uplatňuje obvyklé metody finančního přerozdělování rozpočtových prostředků od zámožných k chudým. A to nalézá odezvu u voličů, ačkoliv mírou zpronevěr státních peněz a s tím spjatých skandálů levice nikterak nezaostává za pravicí," podotkl list.

Stejná tendence je podle komentátora patrná i v Rumunsku, kde průzkumy slibují levicové koalici triumfální vítězství v prosincových parlamentních volbách; obdobně už uspěla v červnu v místních a regionálních volbách. Do stejného rámce zapadá i Litva, kde 14. října uspěla Strana práce a sociální demokracie s více než 40 procenty hlasů a se značným náskokem před pravicovými soupeři.

Výjimkou z nástupu levice v regionu jsou jen Maďarsko, kde socialisté stále trpí následky skandálů z éry expremiéra Ference Gyurcsánye, a Polsko, která se úspěšněji než jiné evropské země vypořádává s krizí. I tam se ovšem hlavní opoziční síla, Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, stále častěji vyzbrojuje sociální rétorikou.

"Experti varují, že v krizi populistické sliby a potíže s jejich plněním mohou podkopat důvěru občanů k politikům, a to ohrozí sám demokratický systém v zemích východní Evropy. Aby se tomu vyhnula, levice bude muset projevit nemalou dávku politického realismu. Zatím se to ani zdaleka všem nedaří," uzavřel Kommersant.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…