Komu šly ty prachy za plyn? Síkela po tiskovce čelí podezření

17.05.2022 14:20 | Ze sítí

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se chlubí, jak na rozdíl od svého předchůdce naplňuje zásobníky plynem. A vyčítá Babišově vládě, že pro energetickou nezávislost nic neudělala. „Třeba oproti loňskému vývoji za mého energeticky nebezpečného předchůdce je nárůst vyšší o více než 5000 %,“ vymezil se proti Karlu Havlíčkovi. Ovšem přišly hned dvě připomínky. Totiž že zásobníky plynu v ČR vystačí jen pro spotřebu domácností, ale už ne pro průmysl. A hlavně, že plyn, který stát nakoupil, byl ještě dražší, než za kolik se prodává na trhu. Otázkou prý je, komu šla provize.

Komu šly ty prachy za plyn? Síkela po tiskovce čelí podezření
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35305 lidí
Česká republika se připravuje na zimní topnou sezónu. Není totiž jasné, jaká bude dostupnost plynu. O tom, že se plní české zásobníky plynu, informoval v několika příspěvcích ministr průmyslu a obchodu ČR, Jozef Síkela.

Předně, zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu prý ČR neovlivní. „Zastavení dodávek plynu přes ukrajinskou stanici Sochranovka nemá vliv na dodávky plynu do České republiky. Touto cestou k nám proudí jen malá část dodávek, více než 99 procent plynu k nám přitéká z Německa. Dodávky plynu do Česka jsou plynulé a tuzemské zásobníky se plní tempem přes 25 milionů kubíků za den, což odpovídá přibližně dvojnásobku denní spotřeby v létě. Současné tuzemské zásoby přesahují 1,25 miliardy kubíků a jsou tedy více než dvojnásobné oproti loňsku,“ informoval Síkela.

Spolek Konec uhlí – Nová energie však varoval, že plné zásobníky pokryjí pouze spotřebu domácností, ale už ne průmyslu. „To je velké riziko. ČR spotřebuje ročně 9,5 miliardy m3. 1,25 mld. m3 je 13,5 %. V březnu se plyn zbytečně pálil v elektrárnách,“ připomenul spolek.

O plynu však Síkela informuje i nadále. „Po energeticky nebezpečné vládě Andreje Babiše byla připravenost České republiky na situaci, kdy nám ruský diktátor Vladimir Putin hrozí odstřižením od plynu, nulová. My to teď doháníme. Před příští zimou je nutné co nejvíce naplnit zásobníky s plynem a podpořit energetické úspory,“ uvedl a představil svůj plán, který by měl spočívat v koncepčních státních nákupech plynu, státním vlivu na zásoby plynu, dohledu nad využitím kapacity v zásobnících a energetických úsporách.

A dnes se pochlubil, jak rychle se plní zásobníky. „Tuzemské zásoby plynu rostou výrazně rychleji než dříve touto dobou. Třeba oproti loňskému vývoji za mého energeticky nebezpečného předchůdce je nárůst vyšší o více než 5000 %,“ otřel se Síkela o Karla Havlíčka. „Růst zásob podporujeme několika opatřeními a navíc jsme státu zajistili vliv na jejich vyskladňování,“ doplnil.

K plnění zásobníků však měl důležitou poznámku Pavel Janeček, bývalý ředitel Pražské plynárenské. „To PR by mělo skončit, pane Síkelo! Stát nakoupil metr krychlový plynu za 37 Kč. Na trhu ovšem byl i za 25 Kč. Chápu, je to bankéř/správce majetku, ale ten rozdíl není do plusu státu, ale minusu,“ poznamenal. A podle této ceny soudil, že obsahovala i přirážku pro obchodníka, který pro český stát plyn kupoval.

Toto číslo zřejmě Janeček vydedukoval z informací, že ve státních rezervách je 240 milionů kubických metrů plynu, za které stát utratil 8,5 miliardy korun. Stát chce dle toho, co uvedl Síkela na včerejší tiskové konferenci, motivovat obchodníky jak pozitivně, tak negativně. Pokud podle připravovaného návrhu obchodníci požadované množství plynu nezajistí, přijdou o pronajaté kapacity zásobníků. Naopak, pro obchodníky, kteří zásobníky plní, připravilo MPO kompenzace, které budou vykrývat případný rozdíl mezi současnými vysokými cenami a možnými nižšími cenami v zimní sezoně. Síkela chce také vytvořit státního obchodníka s energiemi, především pro plyn.

A ministr vyzval také k úsporám. „Pokud snížíme teplotu o dva až tři stupně, mohlo by to ušetřit až 15 procent spotřeby. A naše ministerstvo chce jít příkladem, snížili jsme teplotu v kancelářích i teplotu vody,“ uvedl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářek a skřípění zubů – jedna větev Čapího hnízda u soudu neskončí. Přišel vztek

15:15 Nářek a skřípění zubů – jedna větev Čapího hnízda u soudu neskončí. Přišel vztek

Policie odložila takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, ve které prověřovala možné daňové úniky…