Komunista Dolejš naložil Kalouskovi. K tomuhle prý vedla jeho politika

06.10.2013 17:37

Bývalý poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš porovnává názor odborů a stavovských organizací na současnou situaci a tvorbu státního rozpočtu s pohledem bývalého ministra Miroslava Kalouska.

Komunista Dolejš naložil Kalouskovi. K tomuhle prý vedla jeho politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místropředseda KSČM Jiří Dolejš

„Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů v součinnosti s Českomoravskou konfederací odborových svazů zdůrazňovaly na tripartitách potřebu růstu ekonomiky jako cesty z krize k dalšímu ekonomickému rozvoji. Je zajímavé tyto názory konfrontovat s míněním Miroslava Kalouska, že je třeba odmítnout umělou podporu růstu a že je naše ekonomika vlastně v dobré kondici díky jeho politice,“ píše Dolejš, který je původní profesí i vzděláním národohospodář.

„Rozpočtová politika předchozí Nečasovy vlády podle Kalouska vedla k stabilizaci růstu dluhu a k velmi vysoké důvěře zahraničních investorů v ČR,“ přiznává Dolejš, avšak zároveň dodává, že „ovšem výsledkem také je, že ekonomika ČR je i dnes pod úrovní roku 2008 a rostla pomaleji než sousední země“.

„Rychlému a trvalému zotavení ekonomiky brání opakované škrty veřejných investic, včetně projektů spolufinancovaných z fondů EU. Miroslav Kalousek ovšem tvrdí, že taková politika by byla draze zaplacena vysokými úroky a nestabilitou, aniž se podařilo zastavit rostoucí nezaměstnanost,“ analyzuje Dolejš přístup bývalého ministra. Sám má však naprosto odlišný názor.

„Návrh prorůstových rozpočtů s několikaletým výhledem znamená především využít evropských prostředků (dočerpání obodbí 2007-2013), k čemuž je potřebných nejméně 15% na spolufinancování z vlastních zdrojů a nezbytnou kontrolu prováděných projektů,“ odvolává se komunistický bývalý poslanec na Evropskou unii. A s touto logikou odvrací směr svého útoku od někdejšího ministra financí, aby zamířil na bývalého prezidenta Václava Klause: „Anachronismem není jen účetně statické pohledy Miroslava Kalouska na to, jak se proškrtat k blahobytu.

Zcela mimo mísu jsou také provokativní prohlášení Václava Klause a jeho okolí o potřebě vystoupit z EU. "Nastolovat toto téma je z věcného pohledu úlet,“ ostře formuluje svůj výpad proti Klausovu návrhu komunista Dolejš a pokračuje v radikální rétorice: „Absurdní je argumentovat suverenitou.“ Dodává, že jsme beztak se zeměmi Unie úzce provázáni, neboť „většina investorů v ČR je z EU, a toto propojení by trvalo dál. Do starého řečiště se proto nemá cenu chtít vracet. Budoucnost je v lépe fungující Evropě,“ domnívá se vlivný místopředseda KSČM Jiří Dolejš.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondrův „holandský chvat“: Podpořil správné otvírání dveří. „Neměl jsem informace.“

4:40 Vondrův „holandský chvat“: Podpořil správné otvírání dveří. „Neměl jsem informace.“

Přes směrnici o řidičských průkazech chce Evropská unie dosáhnout mnohem přísnějších podmínek pro ři…