Komunista Luzar se v ČT střetl s Kalouskem: Novičok? Ve Sněmovně by se odehrála jen politická deklarace útočící na prezidenta

22.05.2018 23:01

Ještě v úterý dopoledne to vypadalo, že hlavním bodem dnešního jednání Sněmovny bude kauza novičok, konkrétně výroky prezidenta Miloše Zemana o výrobě a skladování této jedovaté látky v Česku. Ale nestalo se tak, jelikož komunisté navrhli tento bod vyřadit. Přidali se k nim i členové hnutí ANO, SPD a jediný člen ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle opozice se tak ukázala skutečná koalice – tedy bez sociální demokracie. V duelu k tomuto tématu se v pořadu Události, komentáře proti sobě postavili Miroslav Kalousek (TOP 09) a Leo Luzar (KSČM).

Komunista Luzar se v ČT střetl s Kalouskem: Novičok? Ve Sněmovně by se odehrála jen politická deklarace útočící na prezidenta
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

„My jsme pokládali za nezbytné, aby zkrátka jasně Poslanecká sněmovna řekla, že nic takového v České republice nebylo, novičok se zde nevyráběl, ani neskladoval,“ řekl Kalousek s tím, že o výrocích prezidenta republiky o novičoku snad ani vést debatu nechtěli, protože Zemanovy výroky se stejně vzít zpátky nedají. „Výroky prezidenta okamžitě použila ruská propaganda. Jsem přesvědčen, že proto to také dělal, jiný motiv neměl,“ dodal s tím, že tím velmi znejistil naše spojence, a jako reprezentanti Sněmovny teď chtěli říci, jak se věci doopravdy mají. „Nešlo by o politický cirkus a o dehonestaci pana prezidenta,“ zdůraznil.

Poslanec Luzar na Kalouskova slova reagoval s tím, že naši spojenci se tím spíše znevěrohodnili sami. „Mě by spíš zajímalo, o čem se mělo bavit, když to usnesení zahraničního výboru jako takového vzniklo vlastně na jakém základě? Co řeklo? Hra se slovíčky? Výroba, nevýroba?“ rozpálil se. Na to moderátor namítl, že právě to by se přece dozvěděli, kdyby takový bod byl. „Nedozvěděli a vím to, protože je nová informace z probíhajícího jednání na zahraničním výboru, kde ani tohle nebylo,“ reagoval a dodal, že usnesení zahraničního výboru bylo spíše přijato, protože bylo požadováno, aby takhle znělo a našla se tam většina.

Ve Sněmovně se to podle Luzara takto říci ani nemůže, jelikož jednání zahraničního výboru proběhlo v tajném, uzavřeném režimu. „Byli tam zástupci tajných služeb, kteří to měli vysvětlit, ale asi nevysvětlili, pochybnosti zůstaly. To, co by se odehrálo ve Sněmovně, by byla jen politická deklarace útočící na prezidenta, který vyslyšel názory občanů, že by chtěli znát pravdu, jak to bylo s novičokem,“ vypěnil Luzar a doplnil, že Zeman udělal naprosto logickou věc.

„Nikde v civilizovaném světě, když politik o zprávu v tajné službě požádá, to netroubí nesmyslně veřejně do světa,“ vyjel Kalousek, kterého prý nepřekvapilo, že zprávu prezident hned naprosto dezinterpretoval. „Přímo zvolený prezident je součástí exekutivy a způsob jeho volby na tom nic nezmění. Poslanecká sněmovna je nejvyšší orgán moci lidu, zákonodárný sbor, z jehož vůle vzniká vláda a ta se Poslanecké sněmovně zodpovídá,“ uvedl s tím, že proto si myslel, a byla to dohoda všech klubů, že je nezbytné přijmout jasné usnesení, jak to v tomto případě bylo. „Zopakuji, že nikdo nechtěl prezidenta dehonestovat. Ten se v celém světě už dávno zesměšnil sám,“ zmínil.

„Tak, pan Kalousek nám teď jasně řekl, že pokud pravda, která by byla zjišťována a která by byla příliš krutá, než aby byla sdělena našim občanům, raději neměla být vyřčena,“ kroutil hlavou Luzar, který se následně vyjádřil k výrokům, že komunisté realizují program Kremlu. „Neděláme žádnou politiku Kremlu, ale politiku pravdy,“ uzavřel s tím, že zkrátka nesouhlasili s jistými dezinformacemi. „Poslyšte, pane poslanče, kauza šla hodně mimo nás, a kdo nás do ní vtáhl, byla ruská propaganda, proti čemuž se správně a okamžitě ohradila vláda České republiky. Pak do toho vstoupil Zeman a zahrál propagandistickou strunu ruské propagandy, a ne náhodou,“ uzavřel rozčíleně Kalousek.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

15:48 Významný útvar zpracoval dokument o Prymulovi. Ukazuje na propojení firem a ohromný byznys. Zmiňuje taky jeho cestu do Ruska. Měla prý jediný účel

„Po pondělní rezignaci Adama Vojtěcha se stal novým ministrem zdravotnictví plukovník Roman Prymula.…