Komunisté bojují s pravdou o Palachovi dodnes, říká režisérka Hollandová

9. 2. 2013 14:41

Polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila minisérii Hořící keř o činu Jana Palacha. Nyní se pro server iDNES.cz ohradila proti slovům poslance KSČM Miroslava Grebeníčka, který prohlásil, že Palach souhlasil s tehdejší KSČ a rozhodně proti ní svým upálením nebojoval.

Komunisté bojují s pravdou o Palachovi dodnes, říká režisérka Hollandová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před čtyřiačtyřiceti lety, 16. ledna 1969, se v centru Prahy upálil student Jan Palach

Hořící keř je pro KSČM podle Hollandové velmi nepříjemný snímek. "KSČM je bezprostředním dědicem Komunistické strany Československa z doby totality, ani název se nezměnil (představme si, že by v Německu dodnes existovala NSDAP)," připomíná režisérka.

Hollandová je stejně stará jako Palach a v době jeho činu studovala v Praze. Pamatuje si proto, co pro studenty jeho čin znamenal. "Jan Palach žádný komunista nebyl. Byl idealistickým, mravně vyspělým, věřícím (Husitská církev) mladým mužem, v jeho rodinné tradici byl Sokol, Komenský a církev," řekla režisérka. "Palach se upálil, aby vyburcoval lid. Ale chtěl lidi probudit k odporu vůči vládě komunismu, protože k samotné vládě už žádnou důvěru neměl. Dělat z něho teď komunistu je zneužitím jeho odkazu," dodala.

Komunistům podle Hollandové vadí, že Palach je nepřímou obžalobou jejich režimu. S pravdou o Palachovi proto podle ní dodnes bojují. "Dnes máme demokracii a svobodu projevu, a každý blbec může žvatlat co chce. Odsoudit by to měli voliči. Právě proto se však lidé musí vzdělávat, aby věděli, jak odlišit pravdu od lži," prohlásila Hollandová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

11:36 „Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k roz…