Komunisté chystají zákon o nepromlčitelnosti trestných činů z privatizace. A nejen to

18.10.2016 15:30

Předseda KSČM Vojtěch Filip by znovu zavedl do trestního řádu příživnictví. Trestat by se měli lidé, kteří žijí na úkor někoho jiného. Filip to dnes řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. KSČM také chce opět navrhnout zákon o nepromlčitelnosti trestných činů z privatizace.

Komunisté chystají zákon o nepromlčitelnosti trestných činů z privatizace. A nejen to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

„Vážně uvažuji o tom, že je potřeba vrátit do trestního zákona trestný čin příživnictví,“ řekl Filip. Je podle něj evidentní, že někteří „zneuživatelé sociálních dávek, případně příspěvků, nejsou ochotni poctivě pracovat“. Poznamenal, že cílem zákona by nebylo trestat někoho, kdo nepracuje, ale má dostatek prostředků a nežije na úkor někoho jiného. Jako příklad uvedl muže, který žije z nemocenské dávky a bydlí v bytě své bývalé manželky, která s tím nesouhlasí, z bytu ho ale nemůže dostat.

Komunisté chystají zákon o nepromlčitelnosti trestných činů z privatizace

Příživnictví bylo trestným činem v období komunismu. Oficiálním cílem bylo trestat ty, kteří se neživili poctivě. Paragraf byl ale zneužíván pro trestání disidentů a lidí nepohodlných vládnoucímu režimu. Na tiskové konferenci dnes také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že komunisté chystají zákon o nepromlčitelnosti trestných činů z privatizace. Měl by podle něj umožnit vyšetřit trestné činy týkající se privatizace z 90. let a pomoci státu vrátit odcizené peníze. Strana návrh podle něj představí v řádu několika týdnů, řekl ČTK.

Komunisté podobný návrh předložili už před několika lety, vláda Petra Nečase jej ale nepodpořila. KSČM tehdy zákon zdůvodňovala tím, že proces odstátnění majetku po konci totalitního režimu provázela řada excesů, přičemž neexistoval dostatečný právní rámec. Do současnosti nebyly podle tehdejších poslanců KSČM vyřešeny případy obcházení zákona o malé privatizaci, využívání nelegálních peněz nebo neplacení bankovních úvěrů, které sloužily k zaplacení privatizovaných podniků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…