Komunisté sbírají body. Jsou druhou nejdůvěryhodnější stranou

14.10.2011 19:13

Levicové strany považují Češi za nejdůvěryhodnější. Nejvíce důvěry má ČSSD, komunistům věří stejně obyvatel jako TOP 09, naopak ODS skončila na předposledním místě. Ta uspěla pouze u čtvrtiny lidí. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM.

Komunisté sbírají body. Jsou druhou nejdůvěryhodnější stranou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
reklama

Největší propad zaznamenaly Věci veřejné. Zatímco před rokem jim věřily dvě pětiny dotázaných, nyní jich bylo jen 17 procent. Do průzkumu agentury CVVM se v září zapojilo 984 lidí nad 15 let. 

Důvěra se váže na politické preference dotázaných. Strana mívá důvěru většiny svých voličů, kteří pak ostatním stranám věří méně. Z parlamentních stran v září lidé nejvíc věřili ČSSD. Má důvěru 48 procent z nich. Nejlépe na tom sociální demokraté byli v říjnu 2007, kdy jim důvěřovalo 52 procent lidí. Pak ztráceli. Vládní ODS před rokem věřilo 34 procent dotázaných, nyní čtvrtina. Nejlepšího výsledku dosáhla strana v březnu 2005, kdy měla důvěru 42 procent Čechů a Češek. 

Být v opozici se při sbírání politických bodů vyplatí

Podle CVVM důvěra souvisí mimo jiné s tím, zda je strana ve vládě či opozici. "V roce 2007 vystřídali sociální demokraté na prvním místě v pomyslném žebříčku důvěryhodnosti do té doby vedoucí občanské demokraty. Zachoval se tak předchozí trend, kdy si největší důvěru udržovala nejsilnější opoziční strana," uvedli autoři výzkumu. 

TOP 09 věřilo před rokem 41 procent lidí, nyní 30 procent. Stejné důvěře se teď těší i komunisté, kterým loni důvěřovala čtvrtina dotázaných. Stali se tak vůbec poprvé druhou nejdůvěryhodnější stranou - spolu s TOP 09. 

Věci veřejné měly před rokem důvěru dvou pětin Čechů a Češek, nyní jim věří 17 procent lidí. "Výsledky ukazují, že naděje vkládané do dvou nových stran nebyly podle většiny respondentů naplněny. Strana Věci veřejné dosáhla se 17 procenty důvěřujících dokonce historického minima a dostala se tak pod hodnotu Komunistické strany Čech a Moravy z roku 2003," uvedlo CVVM. Komunistům tehdy věřilo 19 procent lidí. 

Stranám jde v první řadě o moc, shodli se voliči

Téměř tři pětiny lidí, kteří by volili KSČM, důvěřují sociální demokracii. Komunistům naopak věří 45 procent voličů ČSSD. Voliči levicových stran koalici důvěřují jen málo. Podobně také ti, kteří by dali svůj hlas vládním stranám, mají v levici malou důvěru. "Určitou výjimku tvoří vztah voličů VV k ČSSD. Důvěru jí vyjádřily dvě pětiny sympatizantů VV," uvedli autoři z CVVM. V koalici se největší důvěře těší TOP 09, které věří skoro tři čtvrtiny příznivců ODS a víc než dvě pětiny sympatizantů VV. 

Většina dotázaných se shodla na tom, že stranám jde v první řadě o moc. ODS a TOP 09 připisují podporu podnikání a schopnost hájit zájmy Česka v cizině. ČSSD zas prý umožňuje rozvoj střední vrstvy a profiluje se jako strana s programem pro sociálně slabé. Téměř tři čtvrtiny dotázaných míní, že VV vyvolávají zbytečné konflikty. 

Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research


Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…