Komunistický europoslanec o zahraniční politice po Listopadu: Čistky a pak servilita

17.11.2012 12:45

Haló noviny přinesly rozhovor s europoslancem a zahraničně politickým expertem KSČM Jaromírem Kohlíčkem. Ten okomentoval československou a posléze českou zahraniční politiku po Listopadu 1989.

Komunistický europoslanec o zahraniční politice po Listopadu: Čistky a pak servilita
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

„Po převratu na ministerstvo zahraničních věcí nastoupily velmi rychle skupiny disidentů, které provedly nekompromisně čistky v diplomatickém sboru,“ popisuje. Následně se prý mezi těmito skupinami rozpoutal souboj o podobu zahraniční politiky, který trval i po rozdělení Československa. „V diplomatické službě prosadili i někteří amatéři, jejichž cílem bylo poškozovat vztahy se zeměmi s levicovou orientací. Jmenujme pana Dobrovského v Moskvě,“ doplňuje.

Důsledkem této změny orientace byla likvidace obchodních úseků Ministerstva zahraničních věcí. To vedlo ke ztrátě řady významných bodů, které mohly obhajovat naše ekonomické zájmy. Negativní důsledky se okamžitě dostavily.

Kromě toho demonopolizace zahraničního obchodu a kupónová privatizace destabilizovaly průmysl. Rovněž byla zlikvidována konkurenceschopná zemědělská družstva. Důvody podle něj byly ideologické. „Cílem bylo zlikvidovat tuto úspěšnou formu podnikání, při níž nedochází k vykořisťování,“ říká Kohlíček.

Vyjádřil se například i k našemu vztahu s Německem. „V zahraniční politice první poloviny 90. let se prosazoval tvrdý tlak na mnohdy zcela nelogické vstřícné kroky vůči tomuto našemu západnímu sousedu,“ myslí si europoslanec. Ve spojení se zrušením RVHP, na kterém se výrazně podílel dnešní prezidentský kandidát Vladimír Dlouhý, to vedlo ke zhoršení naší pozice v tomto vztahu.

„Po úspěšném »zhasnutí«, aby bylo možno rozkrást podstatnou část našich podniků a bank, nastala na ministerstvu určitá konsolidace ve stínu nových velkých přátel. Tedy USA a SRN,“ dodává ke vztahům v zahraniční politice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

22:30 „Banda hlupáků, nic neumí!“ Válka Hamplové s Láskou se šíří. Bývalý hlas ČT udeřil do zastánců senátorky

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která ve čtvrtek zkolabovala během jednání horní komory parlamentu,…