Po krátké pauze se na program jednání krajských zastupitelů dostaly petice požadující odvolání bývalého politruka pohraniční stráže z čela „zdevastovaného školství“ v Karlovarském kraji. Do ostré výměny názorů tentokrát radikálně zasáhl jindy většinou mlčící Sloup. Uvedl, že se původně vůbec nechtěl k případu vyjadřovat, ale zbytečné útoky na jeho osobu prý stále pokračují a tak se musí začít bránit.
Nezajímavá funkce?
„Moje minulost je konstanta, kterou nikdo nezmění, moje funkce nepodléhala nomenklatuře ani lustračnímu zákonu, byla to tedy funkce naprosto nezajímavá,“ uvedl Sloup. Připomněl také, že byl po revoluci bez výhrad prověřen občanskou komisí a opakovaně zdůraznil, že se nikdy nedopustil žádného zločinu ani přečinu, a nechápe proto tedy, proč je jeho minulost považována za kontroverzní. Sloup také prozradil, jakým hrubým urážkám a výhružkám čelí, e-mailovou korespondenci s tímto obsahem dokonce předal policii. Ta jej ovšem zároveň vyšetřuje kvůli rozhovoru pro Český rozhlas, který vyvolal doslova skandál a odstartoval celostátní protesty proti jeho angažmá ve vedení kraje.
Zločinný minulý režim
Sloupova obhajoba ovšem doslova vytočila aktéry petice za jeho odvolání, kterou již podepsalo několik tisíc občanů z celého kraje. Jiří Kotek a Miroslav Balatka z Alternativy odmítli jeho tvrzení o tom, že vše co činil, bylo v souladu se zákonem, především pak z pohledu morálního se vyrovnání s minulostí. „Celý minulý režim byl zločinný a vraždění lidí na hranicích bylo nezákonné. Ani dozorce z koncentračního tábora nejspíše neporušil říšské zákony,“ apeloval na Sloupa Balatka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová