Komunistka koktá, nemá ani maturitu a řídí zdravotnictví v celém kraji. Debata na Primě nabrala skutečně nečekaný směr

25.09.2016 12:08

Hosty nedělní Partie televize Prima byli ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), místopředseda KSČM Jiří Dolejš a místopředseda ODS Petr Kupka. Svedli spolu předvolební boj o přízeň voličů v krajských volbách. V prvních minutách se věnovali zdravotnictví a ani trochu se nešetřili. Kupka spustil o komunistické radní pro zdravotnictví ve středních Čechách, která prý není dost vzdělaná a akorát koktá. A to nebylo zdaleka všechno.

Komunistka koktá, nemá ani maturitu a řídí zdravotnictví v celém kraji. Debata na Primě nabrala skutečně nečekaný směr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kupka

Podle Jurečky mají kraje nástroje k tomu, aby lékaři zamířili i do oblastí, kam se jinak tak úplně nehrnou. Mohou je podpořit bydlením nebo příspěvkem k platu, protože začínající lékař na tom finančně není právě nejlépe. „Kraj by mohl přispět v tom období, kdy lékař dělá atestační kolečko, aby případně neodešel do Německa,“ poradil Jurečka. Lékaře je prý třeba nalákat především do bývalých Sudet.

Komunistická radní akorát koktá...

Podle Jiřího Dolejše by se mělo české zdravotnictví opřít o síť neziskových nemocnic. Síť nemocnic je třeba optimalizovat. Co tím přesně myslí? „To není o rušení, to je o optimalizaci služeb. Samozřejmě že náročná chirurgie nemusí být na každém rohu,“ konstatoval komunista. V tu chvíli si vzal slovo Kupka a na komunisty okamžitě zaútočil. ODS prý trápí stav zdravotnictví ve Středočeském kraji. „Naše radní, shodou okolností z komunistické strany, nemá ani středoškolské vzdělání a na tom řízení je to strašně vidět,“ posteskl si Kupka. Jiřina Fialová prý akorát koktá.

Proti tomu se Dolejš okamžitě ohradil. „K té koktající paní radní snad jen tolik, že naše paní radní jen předložila jinou koncepci, než před ní aplikovala modrá ODS. Nám se jejich koncepce nelíbila,“ vrátil úder Dolejš.

Marian Jurečka si pro jistotu kopl do obou svých oponentů. Modrá ODS prodávala nemocnice v kraji pod cenou a o tom, jak to dnes dělají komunisté, se můžeme přesvědčit sami. Kupka se ihned bránil, že bez privatizace nemocnic by se řadu těchto zařízení nepodařilo zachovat. „Já se omlouvám, ale KDU-ČSL v Pardubickém kraji ukázala, že nemocnice lze udržet v majetku kraje a dobře je spravovat,“ rýpl si Jurečka.

Kupka zopakoval, že Středočeský kraj prodal jen ty nemocnice, které by bylo velmi složité udržet. Měli bychom se podívat na to, co s nemocnicemi v kraji prováděl David Rath, ostatně za to byl nepravomocně odsouzen. „Komunisté na tom mají svůj podíl, protože jeho počínání poskytli pláštík,“ zaznělo z úst Martina Kupky. Dolejš kontroval, že se tomuto argumentu musí smát, protože nechápe, jak mohou komunisté za to, že policie zatkla Davida Ratha.

Jurečka si vyslechl tvrdá slova: Vy pokrytče!

V další části debaty se pánové věnovali zavádění elektronické evidence tržeb. Já si myslím, že EET není nastavena optimálně,“ přiznal Jurečka, který pro tento zákon hlasoval. Je tu prý prostor pro úpravy. Ale v principu jde o správný zákon, který má narovnat obchodní prostředí. Dolejš s Kupkou se shodli na tom, že se Jurečka v této věci chová jako pokrytec. „Tak proč jste pro ten zákon hlasovali, když se vám nelíbil,“ ptal se Kupka ministra. „Proč máme opravovat něco, co vůbec nemělo být zavedeno?“ pokračoval v palbě.

Lidovci se podle Kupky zaklínají pomocí malým a středním podnikatelům, ale ve skutečnosti je ničí. Ničí je např. kontrolními hlášeními k DPH. Dolejš si přisadil, že lze s úspěchem pochybovat o tom, kolik peněz na daních navíc vybere vláda díky EET.

Pak si vzal slovo znovu Kupka. „Budeme navrhovat zrušení EET, jakmile to bude možné, protože ta odezva od lidí, kteří podnikají, je taková, že už je toho na ně příliš mnoho. A pokud lidé v obcích přestanou podnikat, tak život v těch obcích bude vymírat,“ hřímal dál Kupka. Jurečka s ním nesouhlasil. Podle jeho názoru se vláda snaží jen a pouze o vymáhání toho, co nařizuje zákon. Kupka si rýpl, že vláda za tímto účelem jen nabírá tisíce nových úředníků a státní aparát nesmyslně bobtná. To by mělo přestat.

Budeme bojovat proti ideologickým odpůrcům řady staveb, ujišťoval Kupka

Třetím tématem pořadu byla krajská doprava. Podle Dolejše je třeba vnést racionalitu. „Když se nějaká silnice opraví a za tři měsíce se znovu rozkope, tak to ukazuje, že tady nikdo nemyslel,“ podotkl k případům, kdy se jednou silnice rozkopou kvůli plynařům, podruhé to žádají vodovody a kanalizace a tak podobně.

Místopředseda ODS Kupka dodal, že by Česká republika měla konečně dohnat dluh z komunistické éry před rokem 1989, kdy se v naší zemi nepodařilo vybudovat moderní dálniční síť. Jurečka okamžitě ujišťoval, že na tom vláda už pracuje. Na krajské úrovni prý ODS hodlá bojovat proti ideologickým odpůrcům celé řady staveb.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…