Končící ministr Hüner nedostal dost prostoru, shodují se podnikatelé

26.06.2018 9:45

Končící ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) nedostal během svého zhruba půlročního působení v čele úřadu příležitost plně ukázat a realizovat své myšlenky a plány. Shodla se na tom většina oborových svazů a asociací, které oslovila ČTK.

Končící ministr Hüner nedostal dost prostoru, shodují se podnikatelé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner

Ministr podle nich doplatil na to, že vláda neměla dostatečný mandát pro zásadní rozhodnutí. Vyčítají mu také chyby v komunikaci. V nové vládě, kterou hnutí ANO sestavuje se sociálními demokraty s podporou komunistů, má Hünera nahradit prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (za ANO).

Prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček uvedl, že Hüner neměl s ohledem na stav ministerstva průmyslu (MPO) vůbec jednoduchou pozici. „Končící ministr je velmi slušný a v mnoha ohledech znalý člověk a vytknout mu rozhodně nelze to, že by byl odpovědný za kostlivce ve skříních. Spíše jsem názoru, že jejich řešení nebylo dostatečně razantní a komunikačně přesvědčivé,“ podotkl. V této souvislosti připomněl problémy s čerpáním strukturálních fondů OP PIK nebo záležitosti kolem energetické strategie ČR a komunikace s ČEZ.

Ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák míní, že v oblasti energetiky bylo působení Hünera spojeno hlavně s otázkou výstavby nových jaderných bloků. „Jako první ministr průmyslu upozornil, že vláda nemá pro rozhodnutí o výstavbě nových jaderných reaktorů nebo modelu financování tohoto projektu k dispozici vyčíslení ekonomických dopadů takového kroku na státní rozpočet nebo spotřebitele elektřiny. Bohužel na jiné otázky domácí energetiky mu moc času nezbylo,“ řekl ČTK.

„Mrzí nás, že za ministra Hünera nedošlo k výraznějšímu posunu v některých klíčových oblastech, především v otázce rozvoje obnovitelných zdrojů a bateriových systémů na ukládání energie. Dovoluji si ale ocenit práci úředníků, kteří zajistili na ministerstvu určitou kontinuitu,“ doplnil výkonný ředitel asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT CZ Jan Fousek. Lepší komunikaci ze strany Hünera by podle člena představenstva Jana Krčmáře uvítala Solární asociace.

Předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa naopak uvedl, že oceňuje na působení Hünera pokračování přípravy novely zákona o podporovaných zdrojích energie a otevřenost, s jakou ministr vstoupil do diskuze o ekonomické náročnosti nových jaderných bloků.

Ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek upozornil, že se Hünerovi nepodařilo dokončit některé personální změny. „MPO je již delší dobu bez náměstka pro energetiku, což se začíná ukazovat jako stále větší problém,“ podotkl. Na ministerstvu za Hünera skončila na začátku roku většina dosavadních náměstků. Kvůli zrušení místa byl mimo jiné z funkce náměstka odvolán bývalý ministr průmyslu v Sobotkově vládě Jiří Havlíček (ČSSD).

„Nástup ministra Hünera jsem, i kvůli jeho historickým vazbám na skupinu Pavla Tykače, sledoval se značnými obavami. Mám-li však být upřímný, hodnotím nakonec jeho působení spíše kladně. Masivní personální rozvrat, který po něm na MPO zůstává, bude životnímu prostředí pravděpodobně ku prospěchu,“ dodal vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

21:20 Hlavní starost ministra Stanjury... Ekonom vysvětluje řezání do důchodů

ODS myslí na ratingové agentury, lidovci na své venkovské voliče. Takto se podle ekonoma Lukáše Kova…