Konec Nečasovy vlády se na nás lepí jak hovno na košili. Kníže hodnotí situaci strany

18.10.2014 6:55 | Zprávy

Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že je mu líto, že ze strany museli odejít Tomáš Hudeček a Jiří Vávra. Na vedení TOP 09 prý tlačily regiony. Kníže také zavzpomínal na své staré kamarády, kteří postupně opouštějí tento svět a má z toho prý blbý pocit. Mladí prý už brzy dostanou svou šanci a budou moci ukázat, co v nich je.

Konec Nečasovy vlády se na nás lepí jak hovno na košili. Kníže hodnotí situaci strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Dvacet pět let po listopadu se objevuje nostalgie po starých časech a voliči dají bez problémů hlas straně, jejíž představitel měl styky s StB. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro LN přiblížil, v čem vidí příčiny.

„Všichni chápou svobodu projevu, vzdělání, shromažďování a cestování jako samozřejmost. Nepřipočítávají to nikomu jako zásluhu a nevědí, že za takové věci se musí vždycky bojovat. A druhý důvod: všechno, co bylo v mládí, se zdá lepší,“ míní Schwarzenberg.

Proč ale sbíralo hlasy hnutí ANO, které nostalgické není, a komunisté naopak ztratili voliče? Šéf TOP 09 je přesvědčen, že důvodem je neatraktivita komunistů. „Filip a spol. nejsou vůbec zajímaví, naopak, jsou nekonečně nudní. Lidé čím dál víc volí podle toho, co je baví a kdo je baví,“ tvrdí kníže. Politika je podle něj stále lidovější a jako příklad uvedl rozdávání koblih v předvolební kampani. „Je boháč a něco nám dává. Navíc, když naposledy vyhrál Schwarzenberg, tak jsme na to doplatili – ta nutná, ale tvrdá úsporná opatření z minulých let se za námi táhnou. Nejen úspory, ale smutný konec Nečasovy vlády se na nás lepí jako hovno na košili. Bude trvat dlouho, než se z toho zotavíme,“ hodnotí politik poslední výsledky voleb.

TOP 09 postavila svou kampaň na antiestébáctví, antikomunismu, antiputinismu. Karel Schwarzenberg však připustil, že čtvrt století od listopadu 89 je dlouhá doba. „Ale asi to voliče už nezajímalo,“ připustil.

Lanďák byl velkej kamarád

Karel Schwarzenberg také zavzpomínal na kamarády, kteří už přešli na onen svět. Mezi nimi byli i ti, co nesli odkaz Listopadu. V mladší generaci podle svých slov vidí některé jedince, kteří rovněž představují určitý étos, jmenovat však nechtěl. „Ale to se vyjeví, až se já a ostatní mé generace přestěhují na konečný byt. U mne to bude v Orlíku v parku,“ prozradil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak to Hrušínský může vypustit z h*by.“ Vyskočil a další umělci v ráži

15:16 „Jak to Hrušínský může vypustit z h*by.“ Vyskočil a další umělci v ráži

Nechtěl bych zažít občanskou válku. Většina lidí toho má opravdu plné zuby. Fialový gang nasvítit v …