Konec SPD! Okamura k situaci kolem Volného: Peníze, svědectví, puč

28.02.2019 7:48

Zrušení krajské organizace SPD označila média jako stranickou krizi pro hnutí Tomia Okamury. A předseda SPD včera uváděl na Svobodném rádiu věci na pravou míru. Situace je prý stejná jako tehdy v Úsvitu. Prý se vždy před volbami najde někdo, kdo začne stranu rozkládat, protože je naočkován. Lubomír Volný podle předsedy bránil v kraji čekatelům v dosáhnutí členství a prý chtěl i změnu financování v případě, že by se hnutí rozpadlo. A kdyby předsednictvo nezasáhlo, hrozilo, že by správní soud hnutí zrušil, tvrdil Okamura.

Konec SPD! Okamura k situaci kolem Volného: Peníze, svědectví, puč
Foto: JK
Popisek: Tomio Okamura

Moderátor začal tím, že Volného viděl na akci ve Štětí, kde se prý vyjadřoval, ale nevymezoval proti nikomu a ctil stanovy hnutí. Rovněž upozornil na akci Vulterin, o které Okamura hovořil již v předchozím pořadu a která má údajně mít za cíl rozložit SPD zevnitř, pod taktovkou BIS. Okamura řekl, že podobnou situaci zažil on a Radim Fiala už v Úsvitu přímé demokracie. „Tato situace se rovná Úsvit, jo. Ale já mám tu výhodu, že jsem ten Úsvit zažil, kdy všichni poklepávali, tedy ne všichni, snažili se poklepávat po rameni Marka Černocha. Já jsem po celou dobu tvrdil, a víte, že až čas mi dal za pravdu, kdo byl pučista a kdo měl za cíl v Úsvitu vytunelovat peníze, k čemuž taky došlo finálně, a ne mnou, mě vyšetřila policie a zjistila, že jsem se neobohatil ani o halíř,“ uvedl své vysvětlení předseda SPD.

Anketa

Ohrožuje Miloš Zeman demokracii v České republice?

11%
89%
hlasovalo: 11159 lidí

Situaci spojil s volbami do europarlamentu. Prý v tomto období místo spojení proti konkurenčním probruselským stranám jako ANO, ODS, KSČM nebo ČSSD se vždy najde někdo, kdo je „naočkován“ a začne hnutí rozkládat. A dodal, že dobře zná i taktiku nepřijímání nových členů, která slouží k zabetonování stranické základny. A tato zabetonovaná základna pak klade požadavky. V Moravskoslezském kraji bylo prý 1700 přihlášek do SPD, ale přesto je tam údajně pouhých 73 řádných členů. „Takže Luboš Volný odmítá přijmout řádné členy a přijímá jen ty loajální k Luboši Volnému. A odstranil ty, kteří byli loajální k programu SPD, ke mně, ale ne k němu,“ prohlásil o poslanci svého hnutí. Prý jsou v kraji stovky čekatelů, u kterých již uběhla dvouletá zkušební lhůta, ale stále nejsou členy, protože panuje strach, že by pak Volný mohl být v hlasování odvolán.

Volný si údajně vytvořil neschválená bodovací pravidla, která diskriminují uchazeče o členství. Předsednictvo krajské organizace se také mělo chovat represivně vůči menšinovým názorům v klubu a mělo se též snažit o kontrolu konání členů, včetně toho, s kým se schází a jednají. „Krajním důkazem je nevole nad setkáním regionálního klubu SPD MSK s předsedou hnutí SPD mimo kontrolu předsedy klubu, tedy Luboše Volného,“ doplnil Okamura. V rámci voleb do europarlamentu mělo dnes už bývalé vedení vyzývat k nerespektování stanov hnutí SPD a podle Okamury se snažilo dostat Volného na takové místo kandidátky, aby se stal europoslancem, aniž by proběhla regionální konference. A na závěr prý vedení ztratilo schopnost reagovat racionálně na kritiku. Že je situace podobná jako u Úsvitu má dokazovat i dopis, ve kterém je Lubomír Volný podepsaný pod žádostí o změnu postupu rozdělování financí v případě zániku hnutí.

„Okamura nebo Kapal nebo kdokoliv si může myslet, co chce. Ale u politické strany, vážení přátelé, platí, že každá má a musí mít stanovy schválené Ministerstvem vnitra. To znamená demokratické stanovy schválené Ministerstvem vnitra. Nedodržování těchto stanov znamená zrušení hnutí. V podstatě to znamená, že Správní soud vás může zrušit,“ vysvětlil Okamura důvod, proč se musí stanovy dodržovat a k demokratizaci musí dojít. „Já dokonce nemám ani jinou možnost. I kdybych měl někoho sebevíc rád... Takže ani tady z mé strany za celý pořad v podstatě nedostanete žádné mé osobní pocity vůči Luboši Volnému, protože já žádné pocity jako předseda v podstatě nemám,“ dodal ještě předseda SPD.

Celý pořad ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…