Konec byrokracie a buzerace. Propustit patnáct procent úředníků. Svobodní a Soukromníci chystají útok na kraje

18.05.2016 20:32 | Zprávy

Koalice Svobodní a Soukromníci ve Středočeském kraji dnes v Praze představila klíčové kandidáty do krajských voleb. V největším kraji České republiky podle posledního průzkumu agentury SANEP zmíněná koalice dosahuje pětiprocentní obliby. Hranici nutnou pro vstup do krajských zastupitelstev Svobodní a Soukromníci překračují v tuto chvíli především ve Zlínském kraji. Tam atakují dokonce desetiprocentní hranici. V Pardubickém kraji je to více než pět procent. Společnou kandidátku chtějí mít obě strany v osmi krajích ČR.

Konec byrokracie a buzerace. Propustit patnáct procent úředníků. Svobodní a Soukromníci chystají útok na kraje
Foto: red
Popisek: Soukromníci a Svobodní

Lídrem ve Středočeském kraji je Luboš Zálom z Berouna (Svobodní). Pro něho je nejzásadnější programovou prioritou v krajských volbách zamezení likvidace malého a středního podnikání. „Z dlouhodobého hlediska je to  největší nebezpečí pro tuto zemi. Je třeba to prioritně řešit. Jinak na to doplatíme všichni podobně jako v roce 1948. Pravice se musí stát politickou ochranou těch, které tento stát vykořisťuje a hází jim klacky pod nohy,“ řekl Zálom. Podle něho je třeba usilovat ve středních Čechách o racionální dotační politiku, likvidovat klientelismus. „O penězích musejí zásadně rozhodovat obce, a ne aby to řešil nějaký stranický klíč,“ doplnil Zálom.   

Zálomovi bude krýt záda na druhém místě Jan Staněk (Soukromníci) z Mělníka. Staněk připomněl, že je třeba bourat mýtus o tom, že koalice se Svobodnými hájí pouze soukromníky. Chrání i jejich rodinné příslušníky, kteří jsou zaměstnanci. „Jsem přesvědčen, že kromě malého podnikání musíme rovněž podpořit učňovské školství. Situace v tomto smyslu je tristní. Nejsme v tom sami. Před časem i Anglie potlačila podporu řemeslnických oborů a dnes se k tomu velmi rychle vrací. Učňovství je velmi podceněná složka,“ zdůraznil Staněk. Ten na tiskovce brojil také proti megalomanským nadnárodním řetězcům, ale třeba i proti faktu, že například voda je u nás z části ve francouzských rukou a zisky z ní jdou mimo náš stát.

Koalice Svobodných a Soukromníků ve Středočeském kraji také prezentovala „desatero“ důvodů, proč ji na podzim volit. Mimo jiné chtějí zamezit tomu, aby si kraj hrál na „malou EU“, nehodlají dopustit další zadlužování. Chtějí i více otevřít krajský rozpočet veřejnosti. Svobodní a Soukromníci nechtějí také v žádném případě připustit, aby ve Středočeském kraji vznikala jakákoliv centra, jež by prezentovala náboženský fundamentalismus či vznik uprchlických center. Jednoznačná bude i jejich snaha snížit počet krajských úředníků o plných patnáct procent. Podobný požadavek ale v desetiprocentní míře hájí koalice i ve Zlínském kraji. Na dotaz PL, jak konkrétně tento ožehavý nápad zrealizovat, odpověděl Jan Staněk ze Soukromníků: „Podívejte se, ono to zase tak nejednoduché není. To přece chce logiku a selský rozum. Já své zaměstnance také kontroluji. Stejně to musí fungovat i na krajském úřadě. Jestliže vedoucí vidí, že úředník otočil dvě lejstra za týden, no tak tam prostě nemá co dělat. A těch lidí je tam podle mého opravdu nejméně patnáct procent. Byrokracie se rozlézá neskutečně. A když jste zmínil Zlín, tam jsou kolegové ještě mírní.“                

Přítomný první místopředseda Strany soukromníků České republiky Rudolf Baránek k celostátní politice koalice S a S uvedl, že v krajských volbách nejde o nic menšího než o vymetení levice z vedení krajů. A přestat mít strach ze střetu s Andrejem Babišem. Ten se stal jako ministr financí katem svých voličů z roku 2013. „Může se to podařit. Podívejte se na Zlínský kraj a senátora Ivo Valentu. Tam občané dobře vědí, co pro ně Valenta v uplynulých letech udělal. No nebyl by to dobrý hejtman?“ řekl PL Baránek a dodal, že kampaň ve Středočeském kraji bude založena na hojném setkávání kandidátů s občany. To v následujících týdnech doplní i 450 tisíc letáků, které poputují do domácností.


 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

20:35 Dezinformace za covidu. Unikly citlivé informace z tajného programu Pentagonu

Americká armáda podle zjištění agentury Reuters v době covidové pandemie po několik měsíců vedla taj…