Konec kampaní beze jména. ODS je chce zrušit

19.7.2011 2:27 odp.

Předseda ODS Petr Nečas vystoupil na brífinku se stranickým plánem, jak zatočit s anonymní předvolební kampaní. S sebou si přinesl tabuli s podrobným rozpisem, kolik ODS investovala do jednotlivých aspektů loňské předvolební kampaně. A upozornil na to, že ČSSD prý nezveřejnila ani jedno z těchto reálných čísel.

Konec kampaní beze jména. ODS je chce zrušit

"Jsme pro úplný zákaz anonymních předvolebních kampaní," řekl Nečas. Zákaz by měly doprovázet i příslušné sankce. "Musí být pokutovány jak strany, tak vydavatelé a agentury, které tyto kampaně zveřejní. Jen tak vzniknou férové podmínky pro všechny."

Zároveň by ODS ráda viděla jakýsi systém monitoringu kampaní, při nemž by určitá pověřená společnost kontrolovala, zda je kampaň politických stran příslušné označená a zda není lživá. "Nechceme nový kontrolní orgán," vysvětlil Nečas. "Navrhujeme, aby politické strany přispívaly do společného fondu, ze kterého se bude financovat práce vybrané nevládní organizace. Ta by měla mimo jiné zveřejňovat anonymní kampaně na černé listině, která by byla veřejná."

ODS by také chtěla zavést povinnost podrobně popisovat náklady na všechny aspekty kampaně a povinnost politických stran platit z nich i DPH.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka později pro Českou televizi s většinou návrhů ODS souhlasil. Anonymní reklama je podle něj nečestná a mělo by se s ní zatočit. "Je tu určitě prostor pro diskusi," řekl.

Čtěte:

Sobotka chce vzkřísit limity peněz na předvolební kampaně

Komunisté přikyvují ČSSD: Chceme limity na předvolební kampaně

Foto: Zbyněk Pecák

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

10:11 My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

Válečná zóna se při prolomení současné ukrajinské obrany přiblíží k Maďarsku mnohem rychleji, než si…