Konec lásky. Ukrajinci zanevřeli na Poláky

22.04.2024 14:40

Poláci už nejsou nejoblíbenější. Podle průzkumu Razumkov Centre v Kyjevě vztah Ukrajinců k sousedům ochladl. Zejména prý kvůli blokádám na hranicích, za kterými stojí polští řidiči kamionů a zemědělci. Podle Ukrajinců tato blokáda ovlivnila Ukrajinu velice negativně.

Konec lásky. Ukrajinci zanevřeli na Poláky
Foto: Repro: YouTube
Popisek: kolona kamionů na hranicích Polska a Ukrajiny

Kdo je největší spojenec Ukrajiny? Polsko to už není, alespoň podle nových průzkumů. Jak uvádí server Notes from Poland na základě výzkumu kyjevského think-tanku Razumkov Centre, za pouhý rok se názor na Poláky otočil.

Na přelomu února a března loňského roku převládaly vůči Polsku drtivě pozitivní nálady. Po odečtení negativních pohledů to bylo 91,8 % dotázaných. Ty převládaly ještě v srpnu roku 2023. Ale v lednu tohoto roku už mělo pozitivní vztah k Polsku po odečtení negativních pohledů jen 75 % dotázaných, což ale do března 2024 spadlo na pouhých 26,3 %. Poláci přitom vedli jak nad Američany, tak nad Brity. Britové jsou v současnosti s 88,9 % nejoblíbenější u Ukrajinců.

Saldo pozitivního vnímání Polska, USA a Velké Británie Ukrajinci
Zdroj: Razumkov Centre

Podle serveru za pokles oblíbenosti mohou blokády na hranicích s Ukrajinou, které organizují jednak polští zemědělci, ale také polští řidiči kamionů. Pro obě povolání jsou Ukrajinci konkurencí. Nyní jsou Poláci v oblíbenosti u Ukrajinců patnáctí, tedy před Maďarskem. Vede naopak Kanada, Lotyšsko a Velká Británie. Velmi vysoko se umístila také Česká republika.

Vnímání různých zemí Ukrajinci
Zdroj: Razumkov Centre

Ukrajinci v dotazníku také hodnotili význam různých událostí a trendů. Mezi nimi byla i pohraniční blokáda, která v průměru dostala hodnocení 4,5. Hodnotilo se od jedné do pěti, tedy Ukrajinci považují tuto událost ze velmi významnou a také velmi negativní. Jen o jednu desetinu méně (4,4) má pnutí na americké domácí scéně, které brzdilo schválení pomoci Ukrajině.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Z hlediska vyššího principu mravního, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseProstěj , 22.04.2024 16:03:51
Válka proti ukrajinskému nacismu a americkému gangsterismu není zločinem.

|  19 |  0

Další články z rubriky

Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

19:47 Bartošek jako Hitler? Okamura má za srovnání pykat, hrozí imunitní výbor

Lídr SPD Tomio Okamura v debatě o korespondenční volbě na půdě Poslanecké sněmovny označil místopřed…