Koněv? Ošklivá socha. Když SSSR odtáhl, Češi slavili. Odpověď Sergeji Lavrovovi

20.04.2020 14:02

Publicista, historik a někdejší disident Jan Urban se rozhodl napsat otevřený dopis ministrovi zahraničí Ruské federace Sergeji Lavrovovi. Zdůraznil v něm, že z uměleckého hlediska nepovedená socha byla jen úlitbou sovětským okupantům, kteří vtrhli do naší země v srpnu 1968. Teprve až si toto Rusové připustí, můžeme naše vzájemné vztahy rozvíjet na zdravých základech.

Koněv? Ošklivá socha. Když SSSR odtáhl, Češi slavili. Odpověď Sergeji Lavrovovi
Foto: repro ČT
Popisek: Publicista Jan Urban

Socha sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva byla odhalena v roce 1980, v roce, kdy naši zemi už 12 let okupovala sovětská armáda, která vtrhla do Československa v srpnu 1968. Urban připomněl, že Lavrov v téže době studoval elitní sovětské školy a patřil k nadějným komunistickým kádrům a možná si nechtěl připustit, že ruští a další vojáci tehdejšího Sovětského svazu sprostě okupují tuto zemi.

Anketa

Souhlasíte s odstraněním sochy maršála Koněva?

5%
95%
hlasovalo: 24615 lidí

Noční vpád stovek tisíc vojáků na území suverénního státu, pár stovek mrtvých a raněných civilistů, a na dalších dvacet let vnucená vojenská okupace a bezduchý loutkový režim. Statisíce těch, kdo byli pro nesouhlas s ‚bratrskou internacionální pomocí‘ vyhozeni z práce, další stovky tisíc, kdo nesměli studovat nebo odešli do emigrace, politické procesy,“ napsal Urban na serveru Hlídacípes.org.

„Onu nepovedenou sochu maršála Koněva v květnu 1980 odhaloval jeden z nejcyničtějších okupačních ‚normalizátorů‘, předseda vlády Lubomír Štrougal. Ještě žije a je od loňského roku formálně obviněn za smrt lidí, zavražděných československými pohraničníky na státní hranici. Pomalá pravda a spravedlnost jsou lepší než pravda a spravedlnost žádná,“ pokračoval publicista.

Koněvova socha nebyla odhalena jako výraz díků sovětským vojákům bojujícím proti Adolfu Hitlerovi, ale jako úlitba sovětským okupantům. A když se sovětské impérium rozpadlo a rusky mluvící okupanti odtáhli z této země, zdejší lidé slavili.

„Nedivte se tedy, prosím, že rozpad komunistického impéria a Sovětského svazu vnímáme jako osvobození, a ne jako největší tragédii v dějinách jako váš prezident. Ta socha byla ve své době především výhrůžkou vlastním občanům a její odstranění je opožděné o třicet let,“ zdůraznil Urban.

Teprve až si budou Rusové ochotní přiznat tuto pravdu, můžeme podle Urbana rozvíjet naše vzájemné vztahy na zdravých základech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…