Konflikt, který zatřásl i StB. Na byt Vladimíra Menšíka v roce '77 zazvonil Landovský. Chtěl probrat věci. Menšík zareagoval tak, jak by dodnes nikdo neuvěřil

13.06.2020 4:44

CHARTA 77 Pavel Landovský byl za komunismu pravidelně stíhán a trestán. Podle policejních záznamů, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, sice navenek působil odhodlaně a bojovně, avšak na druhé straně ho tehdejší stav věcí vyloženě ničil. Často se ocital nejen bez prostředků, ale také bez blízkých lidí. A právě v této době kolem vzniku Charty se Pavel Landovský rozhodl navázat na dřívější přátelství s ivančickým rodákem Vladimírem Menšíkem. Vydal se proto k němu domů na Michelskou pláň. Že to dělat neměl, v tu chvíli netušil.

Konflikt, který zatřásl i StB. Na byt Vladimíra Menšíka v roce '77 zazvonil Landovský. Chtěl probrat věci. Menšík zareagoval tak, jak by dodnes nikdo neuvěřil
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Vladimír Menšík

Anketa

Kolik dostane Babišovo ANO v parlamentních volbách 2021?

76%
14%
5%
hlasovalo: 19323 lidí
Při pátrání v pečlivě dochovaných svazcích Archivu bezpečnostních složek nás zaujal ten s registračním číslem 24021. Nese krycí jméno „Boháček“ a příslušníky S-StB Praha byl zaveden v lednu 1975 jako spis prověřované osoby k Pavlu Landovskému. V rámci tohoto spisu narazily ParlamentníListy.cz na informace, které zprostředkovaně popisovaly událost Landovského návštěvy u Menšíka doma.

„Pramen zjistil od svého přítele Procházky, kameramana z ČsT, že došlo k výstupu mezi hercem Landovským a Menšíkem. Landovský se snažil navštívit Menšíka v jeho bytě. Když mu přišel Menšík otevřít, snažil se Landovský s ním hovořit v jeho bytě a získat u něho slyšení, jak je perzekuován současným zřízením,“ stojí v oficiálním úředním záznamu, který má redakce k dispozici.

Na konci 70. let byl již Vladimír Menšík obrovskou personou. Měl za sebou desítky rolí, ocenění a popularitu, jaká se nedostávala snad nikomu jinému. Připomeňme, že do roku 1977, kdy se návštěva uskutečnila, hrál ve filmech Dědeček automobil, Král Šumavy, Dařbuján a Pandrhola, Práče, Partie krásného dragouna, Pane, vy jste vdova! nebo v pohádce Tři oříšky pro Popelku.

Pane, vy jste vdova! (1971, repro Youtube)

Pavel Landovský chtěl zjevně slovní a možná i reálnou podporu. Nestalo se.

Jak totiž dále stojí v úředním záznamu onoho setkání: „Menšík mu ve vstupu energicky zabránil. Když se Landovský odvolával na dřívější přátelství, proti tomu se Menšík ohradil s tím, že byli přátelé, ale po tom všem, co Landovský dělá, jejich přátelství dávno skončilo. Landovskému sdělil, že pokud on bude v bytě bydlet, nesmí překročit práh tohoto bytu,“ citoval policejní major svůj zdroj.

Dodejme, že Landovského eskapády byly proslulé. A pravidelně se spojovaly nejen s alkoholem, ale čas od času i s nějakou tou fackou nebo přímo rvačkou. Svědčí o tom nejen policejní složky, ale také četná svědectví kolegů nebo televizních a divadelních zaměstnanců.

Jak tedy neplánovaně probíhající setkání dvou hereckých osobností pokračovalo?

Anketa

Je dobře, že Miloš Vystrčil pojede na Tchaj-wan?

10%
90%
hlasovalo: 22164 lidí
Menšík měl Landovskému sdělit, že nikdy žádný herec nebyl, ale pouze uměl blafat jako on. „Za to mu toto zřízení umožnilo slušnou existenci, které si nevážil a spojil se s odpůrci našeho zřízení a tím si nemají co říct.“ Do jednání podle svědka zasáhla také manželka Vladimíra Menšíka, která chtěla, aby se rušný hovor odbyl v bytě a ne mezi dveřmi. „Proti tomu se Menšík ohradil a manželku usměrnil tím, že dokud on živí rodinu, nesmí Landovský jeho byt navštívit, nebo odejde.“

Zpráva podle příslušníka StB signalizovala, že Landovský „se snaží navázat styky s angažovanými herci a na tyto působit ideologicky, že u nás není svoboda a vydávat se za mučedníka tohoto zřízení. V neposlední řadě upozorňuje na správný postoj herce Menšíka k pravicovým exponentům,“ uzavřel záznam operativní pracovník X. správy FMV, což byla centrální součást Státní bezpečnosti. V překladu do češtiny se jednalo o správu kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…