Konkurence pro ČT24? Britský profesionál s tím pomůže

16.02.2020 17:21

Novinář Tim Lister, jenž rozjížděl v minulosti několik kanálů pro CNN a BBC, nyní dohlíží na rozjezd nové zpravodajské televizní stanice CNN Prima News. Rozhovor s ním přinesl server Info.cz.

Konkurence pro ČT24? Britský profesionál s tím pomůže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ovládání od televize

Britský žurnalista Tim Lister si prošel zkušenostmi na Blízkém východě, kde pracoval pro stanice BBC i CNN. V CNN byl dokonce viceprezidentem starajícím se o plánování a řízení zpravodajství. Jaká je nyní jeho skutečná role v CNN Prima News? 

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 32247 lidí

„Moje role je v tom, že zde producentům a novinářům pomáhám se startem nové televize a ukazuji jim řešení, která se nám v CNN během posledních dekád osvědčila. Pomáhám, aby se Prima vyhnula slepým uličkám. Nejde pochopitelně jen o mě, jezdí nás sem ze CNN víc,“ uvedl Lister, jenž podle svých slov pomáhal například s nastavením technické stránky projektu a zpravodajských systémů.

„Na začátku jsme si museli ujasnit, jakou stanici zde chceme vybudovat, jaká bude její identita. Jestli chceme dávat největší důraz na Breaking News zprávy, zda je podstatné mít co nejvíc živých vstupů, anebo se soustředit hlavně na kvalitně zpracované analýzy. Vymýšleli jsme, jaký koktejl zde přesně chceme, a na základě toho jsme pak začali hledat vhodné lidi,“ dodal Lister.

Jedním z jeho největších úkolů podle něj bylo změnit a rozvinout přístup lidí. Většina novinářů na Primě je totiž dle jeho slov zvyklá dělat jeden velký pořad denně a několik menších, nyní jich budou dělat patnáct velkých. Ústředními hodnotami CNN Prima News pak budou podle jeho slov férovost a přesnost.

„Nikdo, kdo vysílání uvidí, nebude moci říct, že někomu straníme. Že preferujeme určitého politika, že opomíjíme nějaký příhraniční region. Budeme zcela féroví vůči hostům v diskusích, ke všem budeme přistupovat stejně a nikdo u nás nebude mít výhodu. Všichni dostanou stejný čas a stejně obtížné otázky. Podbízet se nehodláme. A je pro nás nanejvýš důležité, abychom vše, co pouštíme ven, měli perfektně ověřené. Jde mi o naprostou přesnost a upřímně, raději budu mít nějakou zprávu později, ale fakticky správně, než abych ji publikoval jako první, ale s chybami,“ dodal Lister.

Podle jeho slov se televize obecně často nesnaží, aby lidem u obrazovek přinášely zpravodajství způsobem, kterému diváci rozumí nejlépe – pomocí lidských příběhů. „A na to se chceme zaměřit, abychom ilustrovali složité problémy na příbězích běžných lidí a jejich problémů,“ zmínil také Lister. 

Vysílání CNN Prima News by se mělo spustit během dvou měsíců, podle Listera je však nutné, aby si vedení televize bylo jisté, že technické systémy jsou spolehlivé a ověřené. Závěrem také uvedl, v čem chce být CNN Prima News jiná než ČT24. 

„Chceme se prezentovat dynamičtějším stylem. Všichni naši moderátoři budou skvělí novináři, takže ve chvíli, kdy přijde Breaking News, tak budou připraveni ji zvládnout, budou znát pozadí příběhu a budou pokládat hostům relevantní dotazy. Reportéři budou vytrénovaní, aby zvládali situace, kdy budou muset být třeba i 20 minut v kuse on-air, pokud to bude nutné. A pokud jste viděl naše studio, je vám jasné, že je to velká příležitost, jak být velmi silný po grafické stránce,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…