Koronavirus: Nemáme se čím chránit! Ředitel nemocnice varoval před italským scénářem

14.03.2020 17:31

Šéf resortu zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch na rovinu uvedl, kolik v České republice schází respirátorů. Nejen lékařům, ale např. také poskytovatelům sociálních služeb. Vládě Andreje Babiše za to vyčinil ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček. To, co dělá Babišova vláda, by prý dokázal i komunista Miloš Jakeš, ale v aktivitách, které by zdravotníkům pomohly, podle jeho názoru Babišova vláda absolutně selhává.

Koronavirus: Nemáme se čím chránit! Ředitel nemocnice varoval před italským scénářem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
reklama

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro Český rozhlas prohlásil, že v České republice schází až milion respirátorů, které by ochránily v prvé řadě lékaře v nemocnicích, zdravotní sestry i doktory-praktiky.

Rozvezli jsme určitou nouzovou dávku respirátorů, které jsme nakoupili. Je jich asi 50 tisíc. Rozvezly se do krajů, do klíčových nemocnic s infekčními klinikami a do zdravotnických záchranných služeb,” řekl v sobotu v poledne Vojtěch ve vysílání Radiožurnálu. „Je velmi těžké říci, kolik chybí respirátorů. Poptávka je v rámci milionu respirátorů... Ve zdravotnictví chybí v řádech stovek tisíc, možná až milion,“ dodal.

Některé kraje na tom jsou lépe, některé hůře. Ve Středočeském kraji dostali zdravotníci jen 50 respirátorů, ale v jiných krajích jsou na tom lépe. Veřejnoprávní rozhlas oznámil, že kupříkladu Ústecký kraj má k dispozici asi 2900 respirátorů. Naproti tomu v Jihomoravském kraji jsou k dispozici jen asi dvě stovky respirátorů a v Olomouckém kraji mají k dispozici jen několik desítek respirátorů. V Moravskoslezském kraji, kde je podle České televize 10 případů nákazy koronavirem, je k dispozici asi 1200 respirátorů.

Ředitel Nemocnice Slaný Štěpán Votoček prozradil v České televizi, že má k dispozici jen 40 respirátorů, od vlády žádné nedostal a ani neví, kdy nějaké dostane. „Já to považuji za obrovské selhání,“ poznamenal pan ředitel.

V této souvislosti varoval před příchodem italského scénáře a kolapsu celého systému i v České republice. „My se také včas nechráníme, protože navzdory slibům vlády nemáme čím,“ varoval ředitel. „Je strašně snadné zavřít hranice, zavřít obchody, to je strašně snadné, ale něco aktivně konat, sehnat nové testy, sehnat dostatek prostředků, zajistit dostatek call center, všechno toto absolutně selhává,“ zlobil se Votoček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…