Kouzelná půjčka. S nevídaným úrokem až 50 tisíc procent

21.06.2012 14:22

Na českém trhu se objevil nový finanční produkt, který je podle některých expertů vyloženě lichvářský. Pod lákavým názvem „Kouzelná půjčka“ se skrývá úvěr, u něhož může úrok činit až neuvěřitelných 50 000 procent.

Kouzelná půjčka. S nevídaným úrokem až 50 tisíc procent
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bankomat

Extrémně předražený úvěr zvaný Kouzelná půjčka se v ČR objevil podle serveru IHNED.cz minulý týden. Nabízí krátkodobé půjčky se splacením za 2- 30 dnů a v přepočtu na roční sazbu činí úrok astronomických 2500- 50 tisíc procent ročně. Majitelem je britská společnost Laurence & Partners, sídlící v Londýně.

„S tak vysokou sazbou jsme se ještě nesetkali,“ přiznává mluvčí  ČOI Miloslava Flégrová. Obchodní inspekce však podle ní může pouze zkontrolovat podmínky poskytování úvěru. Samu sazbu, byť by byla sebevětší, ČOI kontrolovat nemůže. 

„Osobně bych to označil za lichvu," říká Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni. „Kouzelná půjčka s tak vysokou sazbou by byla v některých státech, například ve Švýcarsku, považována za lichvu. České zákony jsou však v tomto ohledu bohužel benevolentní,“ myslí si Jan Lener ze společnosti Broker Consulting. Podle českého práva je jako trestný čin posuzováno, pokud někdo přehnaně vydělává na tísnivé situaci, slabosti, lehkomyslnosti nebo rozrušení jiného.

Krátkodobá půjčka vychází z principu anglických půjček Payday. Jedná se o úvěr v řádu stovek liber, který by lidé měli splatit v den následující výplaty. Podle britského Centra pro zodpovědné úvěry právě tento druh půjček roztáčí dluhovou spirálu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

18:08 Šedesát miliard plus, a vám z toho pětislepenec nedá ani korunu. Vážení občané, Babiš odhalil vážné podezření

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svůj pravidelný pořad Čau lidi přesunul na pondělí. Mimo jiné v něm dne…