Křeček: Úřady musí řešit dotazy občanů, nesmí přestat komunikovat

28.11.2013 13:11

I když občan zahltí úřad desítkami žádostí o informace a úředníci jsou přesvědčeni o tom, že jde o šikanózní jednání, musí jeho požadavky řešit. Úřad nesmí přestat na žádosti reagovat, protože pak by jednal v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. ČTK to dnes sdělil ombudsmanův zástupce Stanislav Křeček. Takový případ řešil v Těrlicku na Karvinsku.

Křeček: Úřady musí řešit dotazy občanů, nesmí přestat komunikovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Křeček
reklama

Tamní obecní úřad přestal před časem vyřizovat žádosti občana o informace proto, že jich podává desítky měsíčně, "atakuje" tak úřad a zneužívá zákon o svobodném přístupu k informacím. Ptal se na různé, často dílčí věci, spojené s činností radnice.

Zákon o svobodném přístupu k informacím však umožňuje pouze tři způsoby, jak může úřad žádost o informace vyřídit. Může informace poskytnout, odmítnout nebo žádost odložit, ale ve všech třech případech o tom musí vydat rozhodnutí, uvedl Křeček.

Pokud úřad rozhodne informace neposkytnout, musí to odůvodnit, nebo, jako v případě Obecního úřadu Těrlicko, se může odvolat na obavu ze zneužívání práva na informace či šikanování. Nevydáním rozhodnutí ale odpírá občanovi právo na spravedlivý proces.

Po prošetření stížnosti občana na Obecní úřad Těrlicko dospěl zástupce veřejného ochránce práv k závěru, že instituce porušila zákon a vyzval ji k nápravě. Protože ale úřad svůj postup dosud nenapravil, nadále se podle Křečka dopouští protiprávního jednání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula? Tak na*ral Babiše, že… Vysoký politik o tom, co se dělo v posledních desítkách hodin

13:41 Prymula? Tak na*ral Babiše, že… Vysoký politik o tom, co se dělo v posledních desítkách hodin

Koronavirus, karanténa a politické oběti. Tak si jeden z našich čelných politických představitelů vy…