Kritika Klausovy milosti: To můžeme soudy zrušit, ať rozhoduje Hrad

16.02.2012 8:56

Pražský státní zástupce Marek Bodlák se pustil do prezidentské milosti pro Annu Benešovou. Zakladatelka a bývalá šéfka Metropolitní univerzity Praha dostala dvouletý podmíněný trest za úplatky a zpronevěru.

Kritika Klausovy milosti: To můžeme soudy zrušit, ať rozhoduje Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

„Tato milost znevažuje čtyři roky práce policie, státního zastupitelství a soudu,“ ohodnotil prezidentskou milost Václava Klause pražský státní zástupce Marek Bodlák v LN. Anna Benešová původně dostala dvouletý podmíněný trest za úplatkářství a zpronevěru. Prezident ji ale v úterý omilostnil.

Kromě milosti navíc Klaus zrušil pětiletý zákaz činnosti, který jí znemožňoval pokračovat jako ředitelka a kvestorka Metropolitní univerzity Praha. „Prezident přihlédl k potřebě péče o jejího těžce nemocného manžela,“ zdůvodnil Klausův krok mluvčí Radim Ochvat.

To ale Bodlák nechápe. „Ona tu žádost o milost poslala prezidentovi už v březnu 2009, tedy už rok před tím, než padla žaloba. Kdyby ji omilostnil už tehdy - po zahájení trestního stíhání, které ji nepochybně zatěžovalo - ještě bych to pochopil. I s ohledem na jejího nemocného manžela. Ale nechápu to nyní, po pravomocném odsouzení, kdy ji podmínka v péči nikterak neomezovala a udělený zákaz činnosti by měl mít spíše ten důsledek, že by se naopak mohla plně věnovat manželovi,“ vysvětlil.

Souhlasí s ním třeba i poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák. „Je to exces, vybočení z právního rámce. Formálně to pan prezident může, ale jinak se takto používat milosti nemají,“ uvedl.

„Na tom případu dva roky pracovala policie, další dva roky my,“ popisoval celý problém Bodlák. „Proběhlo jedenáct hlavních líčení, na kterých jsme strávili více než 48 hodin čistého času. A pak přijde milost... Je otázkou, když máme na Hradě člověka, který je asi schopen posoudit otázku viny a trestu lépe než celý justiční systém, jestli není přílišným luxusem udržování institucí, jako je policie, státní zastupitelství a soudy. Jestli by nebylo vhodnější, aby v trestných činech rovnou rozhodoval Hrad,“ dodal ironicky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec se vrátil a už to jelo. Chvojkův jemný kopanec do Zemana. Bartošek na to šel tvrději, připomněl, jak Zeman „odpálkoval“ Havla

13:41 Moravec se vrátil a už to jelo. Chvojkův jemný kopanec do Zemana. Bartošek na to šel tvrději, připomněl, jak Zeman „odpálkoval“ Havla

Po letní pauze se z obrazovek České televize znovu přihlásil Václav Moravec. V jeho Otázkách proti s…