Kritika Klausovy milosti: To můžeme soudy zrušit, ať rozhoduje Hrad

16.02.2012 8:56

Pražský státní zástupce Marek Bodlák se pustil do prezidentské milosti pro Annu Benešovou. Zakladatelka a bývalá šéfka Metropolitní univerzity Praha dostala dvouletý podmíněný trest za úplatky a zpronevěru.

Kritika Klausovy milosti: To můžeme soudy zrušit, ať rozhoduje Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

„Tato milost znevažuje čtyři roky práce policie, státního zastupitelství a soudu,“ ohodnotil prezidentskou milost Václava Klause pražský státní zástupce Marek Bodlák v LN. Anna Benešová původně dostala dvouletý podmíněný trest za úplatkářství a zpronevěru. Prezident ji ale v úterý omilostnil.

Kromě milosti navíc Klaus zrušil pětiletý zákaz činnosti, který jí znemožňoval pokračovat jako ředitelka a kvestorka Metropolitní univerzity Praha. „Prezident přihlédl k potřebě péče o jejího těžce nemocného manžela,“ zdůvodnil Klausův krok mluvčí Radim Ochvat.

To ale Bodlák nechápe. „Ona tu žádost o milost poslala prezidentovi už v březnu 2009, tedy už rok před tím, než padla žaloba. Kdyby ji omilostnil už tehdy - po zahájení trestního stíhání, které ji nepochybně zatěžovalo - ještě bych to pochopil. I s ohledem na jejího nemocného manžela. Ale nechápu to nyní, po pravomocném odsouzení, kdy ji podmínka v péči nikterak neomezovala a udělený zákaz činnosti by měl mít spíše ten důsledek, že by se naopak mohla plně věnovat manželovi,“ vysvětlil.

Souhlasí s ním třeba i poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák. „Je to exces, vybočení z právního rámce. Formálně to pan prezident může, ale jinak se takto používat milosti nemají,“ uvedl.

„Na tom případu dva roky pracovala policie, další dva roky my,“ popisoval celý problém Bodlák. „Proběhlo jedenáct hlavních líčení, na kterých jsme strávili více než 48 hodin čistého času. A pak přijde milost... Je otázkou, když máme na Hradě člověka, který je asi schopen posoudit otázku viny a trestu lépe než celý justiční systém, jestli není přílišným luxusem udržování institucí, jako je policie, státní zastupitelství a soudy. Jestli by nebylo vhodnější, aby v trestných činech rovnou rozhodoval Hrad,“ dodal ironicky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…