Kritika boje proti xenofobii je prý nesmyslná. Důvody objasňuje Jiří Pehe

20.08.2015 22:46

Politický komentátor Jiří Pehe se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz vyjádřil k tomu, v čem je podle něj kritika výzvy vědců proti xenofobii nesmyslná.

Kritika boje proti xenofobii je prý nesmyslná. Důvody objasňuje Jiří Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„Pokaždé, když se u nás objeví nějaká petice sepsaná a podepsaná známými osobnostmi nebo lidmi určité prestižní profese, objeví se stejné výtky. Kupříkladu, že jde o elitáře, kteří rozdělují národ, protože jdou proti většinovému mínění,“ konstatuje Pehe. „Nebo že máme co do činění s chronickými petenty, kteří podepisují kdeco a nerozumějí politice,“ dodává.

To, že výzvy podepisují veřejně známé osobnosti, vědci, umělci a intelektuálové, souvisí podle Peheho jednoduše s tím, že tito lidé mají v každé demokratické společnosti nejen jistou autoritu, ale i odpovědnost.

„I oni jistě vědí, že určité věci, na něž kriticky upozorňují, nejspíš nezmění, ale za jistých okolností není prostě správné, když člověk, který je prominentní ve veřejném prostoru nebo má autoritu odvozenou z jeho díla, k jistým věcem mlčí,“ dodává. 

Dále se zamýšlí také nad argumentem, že nejrůznější petice takzvaných elit jen rozdělují národ, protože nesouzní s většinovým míněním. „Lze se zeptat, jaký smysl by petice a výzvy měly, pokud by s většinovým míněním souzněly? Jejich cílem je přece veřejné mínění, které se v dané věci zdá podléhat předsudkům, změnit,“ píše. 

Původní text ZDE.

„Častou argumentační figurou kritiků různých petic je také rétorická otázka, proč titíž lidé neprotestovali i v minulosti proti tomu či onomu nebo alespoň proti tomu, co kritik osobně považuje za podstatné. Tentokrát se do vědců pustil s tímto demagogickým argumentem známý levicový sociolog Jan Keller, který se dal na politiku. Ironicky se táže, proč tisíce jeho kolegů, kteří podepsali výzvu proti xenofobii, mlčely, když západní spojenci vojensky intervenovali v zemích, odkud dnes uprchlíci proudí,“ poznamenává Pehe s tím, že my bychom se nyní mohli zeptat Kellera, proč neprotestoval jako člen KSČ v 80. letech minulého století, když Sovětský svaz okupoval Afghánistán. „A když sovětský blok pomáhal v zemích, odkud dnes uprchlíci proudí, udržovat brutální kvazi socialistické diktatury, jejichž postupný kolaps během arabského jara je jednou z příčin uprchlického exodu zrovna tak jako některé zpackané západní intervence,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…