Ve Velké Británii vybuchuje dlouho bublající skandál okolo znásilňovacích gangů. V neposlední řadě i díky majiteli sociální sítě X, miliardáři Elonu Muskovi, který prohlásil, že by ve Velké Británii měly proběhnout nové volby a zasazuje se o to, aby byl propuštěn aktivista Tommy Robinson, který na problém znásilňovacích gangů upozorňuje již dlouho a kvůli tomu byl vězněn. A upozornil i na to, že šéfem britských prokurátorů byl v období 2008 až 2013 současný premiér Keir Starmer.
Musk ve svém aktivismu pokračuje a nadále na problém upozorňuje. Souhlasí například, že obyčejní lidé si ještě neuvědomují rozsah problému. A je rád, že konzervativci v britském parlamentu hodlají alespoň vyvolat hlasování, aby se problém začal vyšetřovat.
True, it hasn’t quite sunk in yet, but it will https://t.co/Uq4HuuEKxE
— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2025
— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2025
Mimo jiné zareagoval i na slova Georga Restla, novináře z německé ARD, který mu vzkázal, že má „sklapnout“. A že „Váš fašismus v Evropě nechceme!“ Na to Musk odpověděl: „Pokud z člověka dělá ochrana dětí fašistu, tak ať.“
If protecting children makes one a fascist, then so be it https://t.co/Y33OmOZ7hM
— Elon Musk (@elonmusk) January 7, 2025
Na to, jak byl skandál celou dobu skrýván před očima veřejnosti, upozorňuje v deníku Telegraph novinář Sam Ashworth-Hayes. Poslanci z Labour party napříkald nedávno zablokovali snahu prošetřit chování Keira Starmera jako šéfa britských prokurátorů. Ministryně pro ochranu žen a dívek Jess Phillipsová také odmítla vyšetřování zločinů pákistánských znásilňovacích gangů v Oldhamu se slovy, že se jedná o záležitost pro radu města.
Ashworth-Hayes konstatuje, že od znásilňování převážně bílých dívek převážně pákistánskými muži úřady odvracely oči schválně a dlouho. Uvádí například pasáž z rozsudku nad Mohamedem Karrarem z roku 2013, kdy obžalovaný připravoval oběť na anální znásilnění šesti muži. V Telfordu zase zemřela šestnáctiletá dívka, spolu s matkou a sestrou, když násilník zapálil jejich dům. S tímto mužem měla ve 14 letech dítě a v okamžiku smrti byla také těhotná.
Její smrt pak byla používána k zastrašování dalších obětí. Když se dvanáctiletá dcera svěřila se zneužíváním matce a ta zavolala policii, tak k nim domů přijelo sedm mužů „z Asie“, kteří jim vyhrožovali, že jim dům zapálí, pokud žalobu nestáhnou. Přesto telfordské úřady nejednaly. A když se začalo nakonec prošetřovat, vyšlo najevo, že byla celá řada stížností, že policie protežovala Pákistánce a obávala se proti nim zahájit vyšetřování, aby nebyla nařčena z rasismu.
V roce 2022 pak byly zveřejněny výsledky vyšetřování v Oldhamu. Tam se zase úředníci báli, že by zneužívání dětí mohlo vyvolat rasové nepokoje. Takže také nedělali nic. Přitom mezi lety 1980 a 2009 bylo údajně zneužito nejméně 1000 dívek. I tento ještě konzervativní součet byl však napadán jako příliš senzacechtivé číslo.
„Popírání rozsahu problému je zakořeněno hluboko v britském politickém systému. Někdy se zdá, že přístup vlády k multikulturalismu nespočívá v dodržování zákonů, ale v minimalizaci rizika nepokojů mezi komunitami. Tváří v tvář gangům převážně pákistánských mužů, kteří se zaměřují na převážně bílé děti, stát přesně věděl, co má dělat. V zájmu dobrých vztahů mezi komunitami musel tento příběh pohřbít,“ píše novinář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta