Krym je můj, využiji toho, řekl si Vladimir Putin. A učinil něco, co naštve Západ a Ukrajince

17.05.2016 11:26

Ruské ministerstvo obrany se chystá znovuotevřít radarovou základnu nacházející se nedaleko města Sevastopol na poloostrově Krym. Základna bude mít za úkol monitorovat rakety odpálené z oblastí Černého a Středozemního moře, informaci o tom přináší ruský server Izvestia.ru

Krym je můj, využiji toho, řekl si Vladimir Putin. A učinil něco, co naštve Západ a Ukrajince
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.
reklama

Anketa

Je Bohuslav Sobotka lepší premiér než Mirek Topolánek?

27%
73%
hlasovalo: 7073 lidí

Informaci o znovuobnoveném užívání radarové základny „Dnepr“ ruským novinářům poskytl zdroj z „vojenskoprůmyslového komplexu“. Podle údajů jím poskytnutých má být zmodernizovaný objekt schopen detekovat odpálené balistické a nadzvukové rakety a také rakety s plochou dráhou doletu. To by mělo zajistit obranu teritoria Ruské federace z jižní a jihovýchodní hranice.

Zdroj také uvedl, že stanice Dnepr bude fungovat na „super vysoké frekvenci“, což má zvýšit efektivitu radarové základny ve městě Armavir, která funguje na nižší frekvenci.

Podle vojenského experta Vadima Kozyulina má nově otevřená základna pomoci Rusku zajistit kompletní obranný systém proti útoku „sofistikovaných“ raket. „Americké raketě s plochou dráhou letu Tomahawk to do Moskvy trvá dvě hodiny. Přesná lokalizace například takové rakety bude přesně jedním z úkolů nové ruské základny v Sevastopolu,“ uvedl expert.

Stanice Dnepr byla postavena v roce 1968. V té době byla využívána k monitoringu Černého moře, jižní a střední Evropy a části Blízkého východu. Po rozpadu Sovětského svazu se radarová základna na Krymu stala majetkem Ukrajiny. Nějakou dobu byla základna ovšem Rusku pronajímána. Poté byla nájemní smlouva z ukrajinské strany vypovězena, to ruským novinářům sdělil expert v oblasti protivzdušné obrany Michail Chodarenok.

Stanice nebyla užívána celých 10 let, došlo k jejímu naprostému zchátrání. Ztrátu této základny si ruské ministerstvo obrany v roce 2013 kompenzovalo již zmíněnou stanicí ve městě Armavir.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …