Krymský soud uvalil vazbu na dvanáct ze čtyřiadvaceti zadržených námořníků

27.11.2018 20:46

Krymský soud poslal do vazby první polovinu ze čtyřiadvaceti zadržených ukrajinských námořníků. Ukrajincům hrozí až šest let v ruském vězení. Na palubě zajatých ukrajinských plavidel byli i příslušníci vojenské kontrarozvědky ukrajinské tajné služby SBU. Kvůli nedělnímu incidentu v Kerčském průlivu jsou obvinění z nezákonného překročení ruských hranic ve spiknutí a s hrozbou použití zbraní.

Krymský soud uvalil vazbu na dvanáct ze čtyřiadvaceti zadržených námořníků
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Krym

Zbývajících devět Ukrajinců přivezou k soudu ve středu. Poslední skupinu totiž tvoří tři zranění, o jejichž vazbě budou soudci teprve rozhodovat v Kerči, kde jsou Ukrajinci hospitalizováni, uvedla krymská ombudsmanka Ljudmila Lubinová. Po ošetření budou podle ruských médií propuštěni z nemocnice do konce týdne.

„Posádka lodi při výslechu jakoukoli vinu odmítla a popřela, že by loď narušila ruské teritoriální vody. Při zadržení ruští vojáci Melnyčuka údajně bili, mučení Ukrajinec popřel,“ sdělil zpravodaji Rádia Svoboda Eděm Semedljajev, advokát Oleha Melnyčuka, kapitána zadržené ukrajinské lodi Jany Kapu.

Dnes ukrajinská tajná služba a vojenská prokuratura obvinila osm Rusů, kteří se na nedělním incidentu podíleli, z napadení ukrajinských námořníků. Podezírají je také z „přípravy, rozpoutání a vedení agresivní války“, anebo z „úkladné vraždy“.

Po obvinění má tak následovat žádost k ruské justici, aby vzala do vazby podezřelé, mezi kterými jsou náčelníci pohraniční správy a pobřežní stráže ruské tajné služby FSB na Krymu či kapitáni strážních lodí.

Ruská tajná služba FSB dnes zveřejnila text písemného pokynu, který ruští vojáci údajně našli na palubě jedné ze zadržených ukrajinských lodí. V rozkazu prý stojí, že ukrajinský vojenský konvoj má podniknout cestu do azovského přístavu Berďansk přes Kerčský průliv tajně, mimo dohled ruských vojenských lodí a pobřežní stráže. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…