Kuba s Kalouskem zabrání únikům na trhu s pohonnými hmotami

05.11.2012 13:22

Ministr průmyslu Martin Kuba (ODS) ve spolupráci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) připravují zpřísnění zákonů, které zabrání daňovým únikům na trhu s pohonnými hmotami. Chtějí omezit zejména vznik bílých koní, měla by tomu pomoct novela zákona o pohonných hmotách a zpřísnění podmínek pro registraci distributorů pohonných hmot.

Kuba s Kalouskem zabrání únikům na trhu s pohonnými hmotami
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda ODS Martin Kuba

Podle Kalouska zápolí s daňovými úniky všechny země EU. V České republice je největší problém právě s úniky u DPH, které mají na svědomí sofistikované řetězce. „DPH je vynikající daň, ale je to daň pro gentlemany. Pokud k tomu někdo přistoupí jako k podnikatelskému záměru, tak nastává problém,“ uvedl Kalousek v pondělí na tiskové konferenci.

Jasné podmínky pro poctivé podnikatele zajistí větší výběr daní do rozpočtu

Ministr Kuba chce zabránit vzniku takzvaných bílých koní, kteří maskují nelegální obchod. Jasné podmínky pro poctivé podnikatele zajistí větší výběr daní do rozpočtu. Zpřísní se tedy podmínky pro registraci distributorů pohonných hmot. Uchazeč bude muset složit kauci až ve výši 20 milionů, mít čistý trestní rejstřík a nesmí být zadlužený.

Dalším opatřením bude novela zákona o pohonných hmotách. Prodejci budou v evidenci, kde budou záznamy o prodeji a skladování.

Na distribuci pohonných hmot bude třeba koncese

Novelizací projde také živnostenský zákon. Distribuce bude koncesovaná, kvalifikační požadavky pro distributory budou podobné jako pro výrobu a zpracování paliv a maziv. Podnikatel bude muset mít praxi v oboru.

„Omezí to prostor pro přesouvání lidí, kteří se neustále opakují v nově vznikajících společnostech,“ myslí si Kuba.

Podle ministra financí Kalouska by v nejlepším případě mohla opatření platit už od začátku příštího roku. Jinak se to může posunout až na třetí čtvrtletí roku 2013.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…