Kubek v ČT: Moc se neradujte, covid řádí mezi důchodci. Alespoň že to Německo...

04.11.2020 14:50

Prezident České lékařské komory Milan Kubek varuje před přílišným optimismem ohledně klesajícího počtu nakažených koronavirem. „V minulých dnech se totiž pro mě zatím z nepochopitelných důvodů méně testovalo,“ překvapil Kubek a dodal, že i přes pokles počtu nakažených je každodenní přírůstek stále větší než za celé jaro dohromady.

Kubek v ČT: Moc se neradujte, covid řádí mezi důchodci. Alespoň že to Německo...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČLK Milan Kubek
reklama

Kubek na úvod rozhovoru v České televizi mírně optimisticky zhodnotil stav nemocničních kapacit. „Matematické modely staré dva týdny předpokládaly, že nemocniční kapacity se zahltí okolo 10. listopadu, ale nyní je již jasné, že se to k tomuto datu nestane. Pokud by navíc to reprodukční číslo kleslo pod úroveň 1 a začal skutečně klesat počet nemocných, pak by to zdravotnictví mělo zvládnout,“ doufá Kubek.

Anketa

Obáváte se, že islámský terorismus udeří i v České republice?

96%
hlasovalo: 21672 lidí

„Je třeba si ale uvědomit, že ani následující týdny rozhodně nebudou jednoduché, budou to temné dny a to nejen tím, že se zkracuje den. Za minulý týden i přes veškerou naši snahu zemřelo přes 1200 pacientů s covidem-19, tento týden pravděpodobně zemře dalších 1500 lidí,“ upozorňuje Kubek, že zdaleka není vyhráno.

Navíc ani není jisté, zda pokles nakažených je pozitivní trend nebo nějaká chyba. „V minulých dnech se z neznámých důvodů méně testovalo. A pokud je méně testů, tak je i méně pozitivních výsledků, ale ten poměr je pořád stejný, kdy je přibližně třetina testovaných pozitivních,“ nechápe Kubek. Jedním z důvodů menšího počtu testů ale podle Kubka může být i menší poptávka po testech ze strany lidí, kdy méně lidí pociťuje příznaky nebo jsou na testy vyzváni lékaři a hygienou.

Kubek dále důrazně varuje před větším optimismem a apeluje na pokračující dodržování opatření. „Ono i těch včerejších 12 tisíc pozitivních testů je více než za celý předchozí půlrok. Takže to rozhodně není nějaký signál, že vítězíme a že si můžeme dovolit rozvolňovat. Nesmíme udělat stejné chyby jako na jaře,“ apeluje Kubek.

Podle Kubka vláda sice postupovala legitimně při postupném přijímání opatření, ale měla zvolit tvrdší restrikce dříve. „Teď se to tak rozjelo, že nevím, jak dlouho můžeme v takové situaci vydržet. Lidé nechodí do práce, děti do školy a zdá se, že to tak bude ještě týdny. Nevím, jak dlouho to lidé vydrží a jestli to zvládne ekonomika,“ je opatrný prezident České lékařské komory.

Navíc to nejhorší pro zdravotnictví podle Kubka teprve přijde. „Ale když si děláme nějakou predikci podle matematických modelů, tak by ty kapacity měly vydržet. A to jak kapacity lůžkové, tak i personální, ale bude to velmi těsné,“ predikuje Kubek. „Proto znovu apeluji na všechny, aby dodržovali opatření. My si vážíme toho, že nám lidé chodí do nemocnic pomoct, ale hlavní je vytrvat v těch restrikcích,“ opakuje Kubek.

„Je třeba si uvědomit, že se nepovedlo to, co se dlouho proklamovalo a to uchránit ty rizikové skupiny. Bohužel covid-19 řádí v sociálních zařízeních a domovech důchodců a odráží se to na tom, že průměrný věk pacientů v nemocnicích roste, konkrétně se z 65 let zvýšil na 71 let. A to může přinášet horší průběhy té nemoci,“ varuje dále Kubek.

Je alespoň spokojený s tím, že začala fungovat centrální koordinace nemocničních kapacit po celé republice. „Funguje to dobře, stejně tak se tam mohou zapojit příhraniční nemocnice v Německu. Pro Němce je jednodušší přijmout naše pacienty, než nějak houfně přijet pomáhat do českých nemocnic. A podle mých informací je Německo ochotné přijmout naše pacienty a předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví začne organizovat převoz těch pacientů,“ říká s tím, že například na Karlovarsku by to velice pomohlo.

Počet nově nakažených v posledních dnech klesá, stejně jako počet nových hospitalizací. Ostře sledované reprodukční číslo kleslo na hranici 1, což je podle expertů zatím dílčí úspěch. To vše údajně díky tvrdým opatřením, kdy je zavřena většina služeb a je zákaz nočního vycházení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…