Kubera: Zeman ví, že teď si může dovolit cokoliv

15.07.2013 15:02

Senátor ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera si zachovává nadhled, když hovoří o prezidentu Miloši Zemanovi a jeho chování na politické scéně. "Hraje dlouhou hru a užívá si to," říká o prezidentovi v rozhovoru pro časopis Týden. Kromě toho Kubera popsal, co by měla jeho strana udělat pro to, aby v příštích volbách uspěla.

Kubera: Zeman ví, že teď si může dovolit cokoliv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Svým postupem na politické scéně prý Zeman pouze potvrzuje, že je hráč. "Je vidět, že je to šachista. Asi dobrý. Je zjevné, že má vypočítané všechny varianty mnohem dál dopředu a zjevně si to užívá. Klidně je schopen udělat několik dalších pokusů," říká Kubera.

Zeman hraje dlouhou hru

Prezidentova aktivita však prý není namířena směrem k parlamentním stranám. "Je to kombinace událostí. První je to, že není zapomenuta zrada sociální demokracie při prezidentské volbě v roce 2003. A pak je to osobní antipatie k některým sociálním demokratům, které Zeman považuje za slabochy. Nebudu je jmenovat, každý ta jména zná. Na třetím místě je to, že Zeman je levicový politik, proto nemá moc důvodů podporovat pravicové strany. Hraje dlouhou hru a užívá si to," míní Kubera.

Nikdo z politiků tudíž nedokáže odhadnout, jak tahle hra skončí. Zato Zeman sleduje svůj vlastní cíl. A tím je prý vedle prosazení některých priorit, jako jsou majetková přiznání nebo nový volební systém, také snaha o to, aby byl zvolen znovu. "A zná základní politické pravidlo, podle nějž na začátku volebního období může politik dělat takřka cokoli, ale dva roky před volbami se už musí chovat úplně jinak. Ví, že teď může zlobit. Navíc své voliče ani moc nezlobí, protože to od něho vlastně očekávají," domnívá se senátor.

Kandidátku původní koalice Petra Nečase (ODS) Miroslavu Němcovou prý prezident nakonec může jmenovat premiérkou. Zdůvodnit to totiž případně může tím, že ostatní selhali, proto mu nic jiného nezbylo. Ovšem politika je podle senátora v pohybu a nemůžeme si být jisti ani tím, že všichni poslanci ODS odmítnou hlasovat pro důvěru Rusnokova kabinetu, jak nyní prohlašují.

ODS se musí změnit, Němcová nestačí

Občanská demokracie se potýká s propadem preferencí, jaký ve své historii ještě nezažila, a po volbách pravděpodobně skončí v opozici. ODS podle Kubery potřebuje víc než jen Němcovou v pozici lídra. "Potřebujeme vnitřní změnu, k níž se strana stále ještě neodhodlala. Bohužel má jen málo času to udělat. Vnitřní změna spočívá v tom, že musí nastavit úplně jiný systém vnitřního chování," vysvětluje primátor Teplic.

Opozičním lídrem by podle něj mohl být i Martin Kuba. Sám Kubera prý předsedou strany být nechce. "To je jednoduché. Člověk má mít jistý stupeň pokory. Kdybych to dělal, musím mít ambici vyhrát a ujmout se vlády. V tu chvíli to přestává fungovat, protože vím, kam sahají moje limity, a premiér je nad mým limitem. A to výrazně," uzavírá skromně senátor Kubera pro Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs. Rozbijeme si hubu. U Jaromíra Soukupa to tentokrát odnesli Jiří Drahoš či Serena Williamsová

11:31 Prdlajs. Rozbijeme si hubu. U Jaromíra Soukupa to tentokrát odnesli Jiří Drahoš či Serena Williamsová

V novém Týdnu s Jaromírem Soukupem se na TV Barrandov moderátor, ředitel a vlastník v jedné osobě vě…