Kulturní vložka chvilkařské demošky po síti: Živnostnice v kultuře a Milan Šteindler, předvádějící Babišovu češtinu

16.11.2020 19:48

Na pondělní demonstraci pod názvem Rok změny: Začínáme! spolku Milion chvilek, která se kvůli koronaviru konala on-line, mezi hosty vystoupila herečka Adéla Elbl. Poukázala na to, jak krizi vláda nezvládá a jakým ekonomickým dopadům musejí čelit lidé nejen z oblasti kultury. Herec Milan Šteindler přednesl některé premiérovy výroky ze sbírky Andykódy.

Kulturní vložka chvilkařské demošky po síti: Živnostnice v kultuře a Milan Šteindler, předvádějící Babišovu češtinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Šteindler
reklama

Krize „vládní neschopnosti“ zasáhla živnostníky v kultuře, oznámili zástupci spolku Milion chvilek a na pódium k tématu přizvali herečku a komičku Adélu Elbel.

„Žijeme v náročné době a jsme postavení před velkou osobnostní zkoušku, pro mnohé největší, jakou jsme zažili. Zasáhlo nás to nepřipravené. Na střední třídu spadl netopýří dynamit a rozmetl ji mezi skladníky a helfry na stavbách,“ zahájila svůj projev komička

„To je nebezpečí větší než všemocné hrozby, co jsme dosud zažili. Útočí na všechny naše pudy, je zde především strach,“ pokračovala Elbl, která se představila jako „živnostnice v kultuře“.

Zmínila nebezpečí ze dvou stran. „Jedna je zdravotní – máme strach ze smrti a doživotních následků. Druhá ekonomická, u mnohých až existenční. Tyto strany jsou spolu provázané. Strach, který se šíří společností, je velké nebezpečí,“ zopakovala.

Pandemie podle ní ukázala naši velkou zranitelnost. „Odhalila a odhalí charaktery. Uvrhla nás do ekonomické krize stylu ‚silnější pes šustí‘, tak se ukažte, drobní podnikatelé, jak si poradíte,“ glosovala přístup vlády s tím, že celé to dopadne tak, že bohatí zbohatnou a chudí zchudnou.

„Nejhůř na tom budou ti nejchudší, co nemají tah na branku. Budeme přihlížet, jak si dávají ‚vlastňáka‘ v podobě nevyplněných žádostí o pomoc, protože exekutor už si jejich jediný domácí počítač, navíc zapůjčený od Člověka v tísni pro distanční výuku jejich dítěte, odnesl,“ doplnila Elbl.

Pandemie také ukázala, „jak je důležité mít ve vedení státu lidi vzdělané, erudované, kteří jsou schopní empatie, vůdčí, se strategickým smýšlením a nepokřivenými charaktery“. „Bohužel nám v Česku to ukázalo, jak opravdu ne,“ podotkla.

„Vše mohlo dopadnout jinak, kdyby nás nevedl člověk upřednostňující vlastní zájmy, premiér bez empatie, pro kterého je člověk obětovatelný pěšák,“ pustila se do předsedy vlády.

Znepokojeně se pozastavila nad tím, jak se koronakrize dotkla segmentu kultury, kdy lidem v kultuře zrušili práci jako první a povolí ji jako poslední. „Velkou absurditou a frustrací toho dokládající jsou lidé v hypermarketech, kdy jedna dvě fronty by mohly zaplnit divadlo,“ sdělila s tím, že nejhorší je nekomunikace a přístup vlády a absence plánů, díky čemuž panuje mezi divadelníky velká nejistota.

„Babišovo nedělní Čau lidi nefunguje, opatření se měnila tak rychle, byl to velký stres. Žádné plány dopředu nešly dělat. Ministryně Schillerová se tvářila, jako kdyby při pomoci otevírala svou peněženku,“ dodala s tím, že divadelníci se o nic neprosí a chtějí pracovat.

Mezi dalšími řečníky vystoupil Milan Šteindler, kterého spolek Milion chvilek na pódium uvedl jako „slavného režiséra“, aby přečetl výběr politické vyrálně šířené sbírky needitovaných textů premiéra Babiše nazvané Andykódy.

Začal připomenutím Babišových zmatečných vyjádření k nezvládnuté pandemii: „Já nevím, kde se staly chyby. Nevidím nějaký zásadní problém. Teď jsme přijali rozhodnutí. A ano, my jsme hygieny.“

Dále citoval jeho slova v souvislosti s chováním viru. „To je zbytečná debata, nemám pocit, že bysme dělali něco špatně. Nikdo pořádně ten vir... můžeme se bavit, tady je odborník. Můžete se zeptat primářů, jak se vir chová.“

Následovaly výroky, kdy premiér vyjadřoval lítost nad oběťmi koronaviru. „Samozřejmě, umírají lidi. Umírají lidi s covidem. Ano, a mně je to líto. Pravděpodobně ten covid urychluje nebo zkracuje život. A mně je to taky strašně líto.“

Citoval ve zkratce i premiérova slova k okupaci. „Kdo to byl, nevím. Lidi říkali, že přišli Rusáci. To je všechno. Vzpomínáme si potom, když nás okupovali, když jsme hráli hokej. A samozřejmě Palach a všechno. Tehdy ale byli všichni nadšení, přišly tanky a bylo po tom.“

Závěrem připomněl Babišovy výroky o vědci s matematickým modelem. „A v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakým čase, a ty, kteří měli přijít, nepřišli,“ citoval závěrem slova ministerského předsedy Šteindler a úklonou se s diváky rozloučil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…