Kupte si naše dlouhopisy, jsou úžasné, nabízel Kalousek, když byl ještě ministr. No, dopadlo to trochu jinak...

17.01.2016 12:22

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se snažil udržet český dluh doma. Ministerstvo financí pod jeho vedením proto opakovaně vydalo dluhopisy, které si měli koupit čeští občané. Jenže, chyba lávky, Kalouskovy dluhopisy netáhnou. Informuje o tom server iDnes.cz patřící současnému ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

Kupte si naše dlouhopisy, jsou úžasné, nabízel Kalousek, když byl ještě ministr. No, dopadlo to trochu jinak...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novopečený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Současný předseda TOP 09 Kalousek chtěl docílit toho, aby čeští občané postupně drželi doma uvnitř státu asi polovinu státního dluhu z celkové sumy 1,7 bilionu korun. Realita je ale úplně jiná. V Kalouskových dluhopisech budou napříště jen asi 2 procenta z celkové sumy. Lidem se totiž držení dluhopisů příliš nevyplatí, úroková míra je příliš nízko.

Ministerstvo financí ale přiznává ústy náměstka Jana Gregora, že Kalouskův záměr byl v jádru dobrý. „Drží dluh v domácí ekonomice a úrokové příjmy jdou domácnostem,“ vysvětluje Gregor. Distribuce dluhopisů mezi občany je však poměrně drahá. V dobách nízkých úrokových sazeb se státu vyplatí spíše si půjčit od bank či pojišťoven. V loňském roce se navíc Česko dostalo do situace, v níž byli věřitelé ochotni platit za to, že mohou Praze půjčit.  

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

„Podařilo se nám vydělat na řízení dluhu, což je z dlouhodobé perspektivy anomálie. V roce 2015 jsme na dluhopisech vydělali 414 milionů, v roce 2016 to bude minimálně stejně tolik,“ říká náměstek Gregor. Česko si půjčovalo i za minus čtvrt procenta. Podobná situace by se mohla opakovat i letos, zdá se, že česká ekonomika šlape.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin? Nevěř Rusovi, i když mluví pravdu, říká Pavel Nový. Už tam nejedu, sdělil Krampol. Rusko si nic jiného nezaslouží, pravil Milota. A režisér Svoboda, ta TOP 09 a Ringo Čech...

4:44 Putin? Nevěř Rusovi, i když mluví pravdu, říká Pavel Nový. Už tam nejedu, sdělil Krampol. Rusko si nic jiného nezaslouží, pravil Milota. A režisér Svoboda, ta TOP 09 a Ringo Čech...

ANKETA „Při úporném tlaku Západu na Rusko, který trvá už několik let, je Putin pro svět spíše přízni…