Kůrovec žral a žral, nikdo nic nedělal. Unikl výbušný státní dokument

06.05.2019 8:12

Lidové noviny přinesly zprávu o protokolu o kontrole České inspekce životního prostředí, která ukazuje, že vedení Lesů ČR dalo kůrovci dost času pustošit české lesy. Napadené stromy jsou totiž na místě ponechány i deset týdnů.

Kůrovec žral a žral, nikdo nic nedělal. Unikl výbušný státní dokument
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Uschlé stromy napadené kůrovcem na Šumavě poblíž Kvildy směrem k prameni Teplé Vltavy

Zpráva inspekce tak posloužila k tomu, aby bylo zahájeno policejní vyšetřování, jehož ústřední postavou je odvolaný ředitelů Lesů ČR Daniel Szórád. Konkrétně mělo jít o oblasti Bruntál, Jablunkov, Město Albrechtice, Jeseník, Šternberk a Rožnov pod Radhoštěm. Kontroloři v případě Bruntálu uvádějí, že mezi vyznačením prvních smrků k nahodilé těžbě a kontrolou na místě, při níž byly zjištěny kůrovci opuštěné stromy, uplynulo více než sedm týdnů. Jinde je to však ještě déle, někde dokonce víc než deset týdnů. 

Anketa

Zaslouží si Jaromír Jágr od Zemana vyšší státní vyznamenání, než jaké dosud má?

hlasovalo: 11803 lidí

Pokuta za prohřešek proti životnímu prostředí je tak rekordní – Lesy ČR by měly zaplatit 3,5 milionu korun. Policie nyní Szóráda vyšetřuje, zda Lesy ČR nečinily úmyslně. Škoda by mohla být vyšší než dvě miliardy korun. Szórád však vinu odmítá. 

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová se pak brání i proti pokutě od inspekce. Kůrovcové kalamitě se dle jejích slov nedá jednoduše čelit. „I samotná výše pokuty představuje naprostý exces z rozhodovací praxe ČIŽP,“ uvedla Jouklová. „Důvodem rozvoje kůrovcové kalamity nejen u Lesů ČR, ale dnes v podstatě ve většině Evropy, jsou primárně extrémní klimatické podmínky, nikoli způsoby hospodaření. Další vývoj kůrovcové kalamity je závislý zejména na vývoji počasí,“ zmínila dále mluvčí státního podniku. 

Inspekce však v protokolu uvádí, že „kontrolovaná osoba prováděla v částech lesů, které spravuje, ve všech měsících let 2015, 2016 a 2017 vlastními zaměstnanci a vlastní technikou úmyslnou těžbu, zatímco v jiných částech lesů, které spravuje, neprováděla včas a dostatečně nahodilou těžbu, čímž umožnila kalamitním škůdcům dokončit vývoj a šířit se dále.“ V kontrolách se bude pokračovat i letos. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

21:59 A k čemu máme volby? Zeman se vysmál „křiklounům“ z Milionu chvilek. A zhrozil se nad Rittigem. Ten člověk...

Prezident Miloš Zeman opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální d…