Kus drátu a půllitr. „To je umění!“ řekl student. „Nic neděláš,“ řekl učitel a bylo zle. Svědectví ze škol

12.01.2024 4:45 | Reportáž

Jaká panuje atmosféra na uměleckých školách? Nejen na takovou otázku se snažili odpovědět dva pedagogové z Akademie výtvarných umění a UMPRUM v rámci debaty spolku Svatopluk. Zazněly příběhy, nad kterými část publika nevěřícně zírala. Studentka se naštve, když po ní vedoucí ateliéru požaduje odevzdání práce před zkouškami. Korektnost, neochota k práci, ale zároveň obava ze samostatnosti a touha po vedení. Zhruba dvouhodinovou debatu shrnuje v rámci jejích nejzajímavějších momentů.

Kus drátu a půllitr. „To je umění!“ řekl student. „Nic neděláš,“ řekl učitel a bylo zle. Svědectví ze škol
Foto: Spolek Svatopluk
Popisek: Debata o budoucnosti i současnosti uměleckých škol. Zleva: Dominik Forman, Petr Dub, Jiří Černický

Spolek Svatopluk, který před časem založil pedagog, bývalý elitní diplomat a publicista Petr Drulák, uspořádal debatu z úplně jiné sféry, než bývá zvykem. Hovořilo se o situaci na uměleckých školách a o tom, jak nebo zda se proměnila situace při výuce umění a do jaké míry je jiný přístup dnešních studentů. Padlo, že mnozí studenti víc než studium umění spíše upřednostňují životní komfort a často i nechuť se vzdělávat. Pokud jim to však je vytknuto, pedagog si zadělá na problém.

Diskuse dvou pedagogů byla místy vyostřená, ale neztratila na slušnosti a úctě k opačnému názoru, což účastníci akce oceňovali. Hlavními hosty byli dva pedagogové, každý z jiné umělecké školy. Petr Dub z Akademie výtvarných umění a bývalý pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Jiří Černický. 

Druhé jméno je laické veřejnosti známé z nedávné doby, kdy profesor Černický vystoupil s otevřeným dopisem, v němž kriticky popisoval atmosféru na škole jako vládu hyperkorektnosti s téměř nulovým smyslem pro humor a sklony k úzkostem, depresím a přecitlivělosti vůči jakékoli i zdravé kritice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Také jsem kdysi chodila na uměleckou školu. Pracovali jsme - a pak nad tím, odevzdali, tak se vždy celá třída vyjadřovala k té práci , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseRuka Osudu , 12.01.2024 15:15:01
a autor to připomínkoval. Bylo to skvělé, protože člověk slyšel kritiku i podněty z různých úhlů, a to nás posunovalo. Dnes by se z toho asi podělali. Myslím, že tahle tupá korektnost zabíjí ducha.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Fiala zaslouží pohřbít. Politicky.“ Vztek nad cílem komise míří do Česka

12:45 „Fiala zaslouží pohřbít. Politicky.“ Vztek nad cílem komise míří do Česka

Publicista a podcaster Michal Půr upozornil, že se v EU láme chleba. Teď bude čas ukázat, kde kdo st…