Kus drátu a půllitr. „To je umění!“ řekl student. „Nic neděláš,“ řekl učitel a bylo zle. Svědectví ze škol

12.01.2024 4:45 | Reportáž

Jaká panuje atmosféra na uměleckých školách? Nejen na takovou otázku se snažili odpovědět dva pedagogové z Akademie výtvarných umění a UMPRUM v rámci debaty spolku Svatopluk. Zazněly příběhy, nad kterými část publika nevěřícně zírala. Studentka se naštve, když po ní vedoucí ateliéru požaduje odevzdání práce před zkouškami. Korektnost, neochota k práci, ale zároveň obava ze samostatnosti a touha po vedení. Zhruba dvouhodinovou debatu shrnuje v rámci jejích nejzajímavějších momentů.

Kus drátu a půllitr. „To je umění!“ řekl student. „Nic neděláš,“ řekl učitel a bylo zle. Svědectví ze škol
Foto: Spolek Svatopluk
Popisek: Debata o budoucnosti i současnosti uměleckých škol. Zleva: Dominik Forman, Petr Dub, Jiří Černický

Spolek Svatopluk, který před časem založil pedagog, bývalý elitní diplomat a publicista Petr Drulák, uspořádal debatu z úplně jiné sféry, než bývá zvykem. Hovořilo se o situaci na uměleckých školách a o tom, jak nebo zda se proměnila situace při výuce umění a do jaké míry je jiný přístup dnešních studentů. Padlo, že mnozí studenti víc než studium umění spíše upřednostňují životní komfort a často i nechuť se vzdělávat. Pokud jim to však je vytknuto, pedagog si zadělá na problém.

Diskuse dvou pedagogů byla místy vyostřená, ale neztratila na slušnosti a úctě k opačnému názoru, což účastníci akce oceňovali. Hlavními hosty byli dva pedagogové, každý z jiné umělecké školy. Petr Dub z Akademie výtvarných umění a bývalý pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Jiří Černický. 

Druhé jméno je laické veřejnosti známé z nedávné doby, kdy profesor Černický vystoupil s otevřeným dopisem, v němž kriticky popisoval atmosféru na škole jako vládu hyperkorektnosti s téměř nulovým smyslem pro humor a sklony k úzkostem, depresím a přecitlivělosti vůči jakékoli i zdravé kritice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jsen ráda.... , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMirioslava , 12.01.2024 13:56:59
Jsem ráda, že již nemusím studovat na školách, kde pedagog na výtvarných školách, zpravidla uměleckých ), musí neustále hájit svoji autoritu. Za našich dob tomu tak nebylo. Pedagog nemusí vodit žáka za ručičku, ale měl by mu sdělit svůj názor, který student může, anebo nemusí přijmout. Ale v každém případě by si měl žák svého učitele vážit. Učitel není svému žáku roven. Nelíbí se mi pýcha, sebestřednost a fanfarónství těch, kteří v životě ještě nic nedokázali, a přitom pohrdají svými zkušenými pedagogy. . ,

|  8 |  0

Další články z rubriky

Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

22:08 Kolaps španělské sítě: Se soláry a větrníky to nesouvisí, ujišťuje vláda

Mnozí energetičtí odborníci se k výpadkům elektřiny na Pyrenejském poloostrově vyjadřují s názory, ž…