Kvůli Gottovi má vzniknout zvláštní zákon. Má definovat náležitosti pohřbu velikánů, navrhuje Zaorálek

11. 10. 2019 7:55

V pátek se od osmi hodin ráno koná pohřeb Karla Gotta v Paláci Žofín na Slovanském ostrově. „Lex Gott určí pravidla pro pohřby velikánů,“ píše k poslednímu rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem komentátor Tomáš Tománek z Lidových novin. Po skončení rozloučení se zesnulým zpěvákem má totiž vláda nově určit pravidla, jak by měl vypadat pohřeb se státními poctami, kterého se dočkají mimořádné osobnosti, pokud s tím jejich rodina bude souhlasit.

Kvůli Gottovi má vzniknout zvláštní zákon. Má definovat náležitosti pohřbu velikánů, navrhuje Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Gott
reklama

Jednotný návod totiž dosud neexistuje. Vše se řídí zvyklostmi danými tím, jak se smuteční události odehrávaly v minulosti. „Minulá rozprava vlády vyústila v závěr, že se pokusíme definovat náležitosti pohřbu,“ připomíná Tománek slova ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Podle něj není pochyb o tom, co je státní pohřeb. Jde o rozloučení v podobném duchu, jaké měl v roce 2011 prezident Václav Havel. „Tedy tažení ostatků na dělové lafetě, průvody vojáků, proslovy vysokých ústavních činitelů a podobně. Takový pohřeb je však určen pouze pro vrcholné politiky,“ připomíná Tománek.

Pohřeb se státními poctami by měl být zase vyhrazen především nepolitickým, avšak význačným osobnostem. Nová pravidla by měla mít prý podobu vládního usnesení, nikoli samostatného zákona. Podle informací Lidových novin by návod měl obsahovat i definici toho, kdo a za jakých okolností může vyhlašovat jak státní pohřeb, tak rozloučení se státními poctami. Manuál by se měl týkat i pravidel pro vyhlašování státního smutku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…