Kvůli Superdebatě ČT a duelu na Nově se strhla hádka: ČT Babiše nepoškodila. Byla to fakta, ne lež... Ale poškozovala. Je zaměřená proti němu. A Moravec nesnáší Zemana!

27. 9. 2017 19:01

Veřejnoprávní televizi hrozí, že diváky v předvečer voleb její superdebatě přetáhne soukromá televize Nova, kde se ve stejném čase střetnou lídři dvou nejsilnějších stran. Mediální odborník Jiří Mikeš se nediví taktice Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka, kteří v Nova Duelu nebudou ztrácet čas s lídry stran, kteří se do Poslanecké sněmovny ani nemusí dostat. Politický komentátor Karel Hvížďala je však přesvědčen, že s šéfem hnutí ANO se ani nedá diskutovat, protože stále opakuje stejné floskule a pracuje s prostředky všech diktátorů, kteří se poznají podle toho, že mají úzkost a komplex z mnohosti a vše by rádi zjednodušili.

Kvůli Superdebatě ČT a duelu na Nově se strhla hádka: ČT Babiše nepoškodila. Byla to fakta, ne lež... Ale poškozovala. Je zaměřená proti němu. A Moravec nesnáší Zemana!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš

Ve čtvrtek 19. října večer budou mít televizní diváci na vybranou, zda si jako pomůcku při rozhodování o tom, komu dát svůj hlas o den či dva později v parlamentních volbách, zvolí soukromou, nebo veřejnoprávní stanici. Pokud dají přednost televizi Nova, mohou se od 19.55 těšit na duel lídrů nejsilnějších stran, tedy Andreje Babiše za hnutí ANO a Lubomíra Zaorálka za ČSSD. O pět minut později se na ČT1 a ČT24 objeví lídři zbylých stran, které mají alespoň trochu reálnou šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Zmínění favorité – hnutí ANO a sociální demokraté – pošlou do Kongresového centra, kam veřejnoprávní televize svou akci naplánovala, za své lídry alespoň náhradníky. Diskuzi na Nově povede moderátor Rey Koranteng, Česká televize zůstane jako vždy u Václava Moravce.

„Není to standardní. Samozřejmě situace v celé naší civilizaci je teď složitější. Politici mají větší obavy z výsledků voleb a snaží se formáty debat ovlivňovat. Proto i v Německu byla po létech letos jenom jedna debata pro všechny televize, veřejnoprávní i privátní. Zásah do uspořádání debat u nás je ale mnohem razantnější. Ukazuje na neochotu pana Babiše se bavit se všemi. Tudíž i právníci proti tomu začali vystupovat s tím, že je to možná porušení předvolebních pravidel, která mají i privátní televize dodržovat. Argumentují tím, že v okamžiku, kdyby výsledek voleb byl velice těsný, mohl by Ústavní soud dokonce volby kvůli tomu prohlásit za neplatné,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický komentátor Karel Hvížďala, který v letech 1978-90 spolupracoval v německém exilu jako novinář především s rozhlasovými stanicemi.

Babiš a Zaorálek by jen ztráceli čas v rozmělněné debatě

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že účast v pořadu Nova Duel přislíbil komerční televizi už v dubnu, tedy podstatně dříve, než své možné hosty začala oslovovat Česká televize. Přesto musí čelit kritice těch, jimž vadí, že dal veřejnoprávní televizi košem. „Proč by měli tihle dva, když hnutí ANO a ČSSD budou ve volbách největšími soupeři, ztrácet čas s těmi dalšími, kteří kdoví, jestli se – s výjimkou KSČM, která to má také jasné – do Poslanecké sněmovny vůbec dostanou? Pro ně bude daleko důležitější, aby dostali více prostoru. Proč rozmělňovat své vystoupení na pár minut, které by na ně vyšly při deseti účastnících debaty, když si mohou udělat pořádné show s tím největším soupeřem? Myslím, že ti poradci, kteří to Babišovi nebo Zaorálkovi řekli, tak udělali velice dobře. Já bych jim neporadil nic jiného,“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální expert Jiří Mikeš, dlouholetý ředitel Asociace komunikačních agentur.

Anketa

Kdybyste byli Andrejem Babišem, do které TV debaty byste šli?

hlasovalo: 6542 lidí

Podobně to schytává volební lídr sociálních demokratů Lubomír Zaorálek, který vyslyšel výzvu Andreje Babiše, aby se na závěr volební kampaně střetli jen sami dva. To rozpálilo doběla představitele ODS, dlouhodobě čtvrté nejsilnější strany v Česku, kteří tento duel považují za předem připravené divadlo, v němž lídr ČSSD sehraje roli užitečného idiota. „ODS nemá vůbec pravdu, Zaorálek tam za nějakého užitečného idiota nebude. Naopak on dobře ví, že to je jeho jedna z největších šancí, aby se ukázal. Je trochu protipólem Babiše a myslím, že ho může pěkně vytočit, pokud Andrej Babiš neudrží emoce pod kontrolou. Zaorálek je bývalý dramaturg, dokáže si to připravit, dokáže zaútočit, takže to bude velice zajímavý souboj, velice zajímavá debata a myslím si, že si ji všichni užijeme,“ tuší Jiří Mikeš, který ze souběžně vysílaných pořadů bude atraktivnější.

Lídr hnutí ANO pracuje s prostředky diktátorů, rival je bez šance

Občanským demokratům vadí Nova Duel určitě i z toho důvodu, že u některých voličů může vést k rozhodování pouze mezi těmito dvěma subjekty. Podobný efekt nastal v roce 2006, kdy vyostřený souboj Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka způsobil, že dalších stran už si voliči prakticky nevšímali, a tak ODS s 35,4 procenta a ČSSD s 32,3 doslova vysály hlasy nerozhodnutých. „Pan Zaorálek ale těžko může přesvědčit diváky, protože pan Babiš vlastně s nikým nikdy nediskutuje. Stále opakuje stejné floskule, pracuje s prostředky všech diktátorů, kteří se poznají podle toho, že mají úzkost a komplex z mnohosti a vše by rádi zjednodušili. Nakonec bude jedno, co tam bude pan Zaorálek říkat, protože se dá předpokládat, že ho pan Babiš přehluší svými slogany,“ myslí si však Karel Hvížďala.

Otázkou je, zda by se neměla Česká televize pokusit změnit termín své superdebaty, aby dala šanci Andreji Babišovi přijít. Jinak to může v předvolební čtvrtek dopadnout tak, že ti, které zajímá politika, budou sledovat Novu a superdebata na ČT dopadne se sledovaností jako český druholigový fotbal v konfrontaci s Ligou mistrů. „Bylo by to zbytečné, záměr Babišových příznivců na Nově je evidentní. Podle mě by změna termínu znamenala od České televize jen zbytečný ústupek,“ domnívá se Karel Hvížďala. „Myslím, že už by těžko mohli termín změnit. Navíc tihle dva by tam stejně nepřišli. Možná by měla Česká televize o pár diváků víc, když by jim v danou chvíli ubyla konkurence duelu na Nově, ale současně by ztratili v očích veřejnosti aureolu, která jim ještě jakžtakž zůstala,“ podotýká Jiří Mikeš.

Česká televize je pražská kavárna, zaměřená proti Babišovi

Rozhodnutí Andreje Babiše nejít do superdebaty České televize, ale i to, že ve šlépějích prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause přestal chodit do Otázek Václava Moravce, může mít několikeré vysvětlení. „Je to výsledek úvah marketingového týmu, který je za panem Babišem. On nechodí nejen do Otázek Václava Moravce, vyhýbá se všem diskusím. Nemá průpravu, aby obstál ve skutečné diskusi. Proto se tomu všemožně vyhýbá. Je zvyklý jen přikazovat a ne poslouchat. Není schopen partnerského vztahu, a proto má kolem sebe jen služebníky,“ tvrdí Karel Hvížďala. Při neúčasti lídrů dvou nejsilnějších stran by Česká televize mohla ustoupit z názvu superdebata, protože velikost předvolebních debat se neposuzuje počtem diskutujících, ale jejich významem pro povolební politické rozložení sil. O to víc, kdyby ponechala prázdná místa pro hnutí ANO a ČSSD, jak po ní chtějí nesmiřitelní Babišovi odpůrci.

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

„Málo platné, Česká televize je pražská kavárna. Jsou v ní vysloveně zaměření proti Babišovi. Moravec také nesnáší Zemana a obráceně. Tak si myslím, že nastal čas s tím něco udělat, být objektivnější. Moderátoři nemají do debat a rozhovorů vkládat své názory. Mají pořady jen uvádět, usměrňovat a klást otázky, ale ne se vždy stavět na stranu někoho. Také výběr hostů ze strany České televize je takový, aby jim hrál takříkajíc do noty. Nevezmou tam nikdy přímé odpůrce jimi preferovaných názorů, ale pro jakési vyvážení jen nějaké teoretiky nebo bůhvíkoho s jejich bla bla bla. Ale přímé oponenty nepozvou. A ti oponenti, které tam nezvou, se pochopitelně naštvou a řeknou: ´Nazdar, my tu máme jiné televize, které nám rády vyjdou vstříc´. A je to, protože je boj o diváka, o podíly na trhu a o ten reklamní koláč,“ připomíná Jiří Mikeš.

Místo Moravce by měl přijít někdo jiný, dívat se na Kalouska je nuda

V mediálních kruzích převládá nejen mínění, že Nova sledovaností svého duelu převálcuje „superdebatu“ České televize, ale i to, že moderátorský čas Václava Moravce ve všech důležitých politických debatách na veřejnoprávní obrazovce se naplnil. „Já si pana Moravce vážím, ale málo platné, když je někdo u něčeho tak strašně dlouho a ještě si dělá ty svoje Fokusy, tak i když je to velice schopný člověk, tak toho má moc. A já si myslím, že změna je život, že by tam mohl přijít někdo jiný. Dlouhá léta jsem se na jeho Otázky se zájmem díval, ale poslední rok a půl už si v neděli Moravce nepustím. Protože ti lidé, kteří by tam měli být, jako jsou Zeman a Babiš, tak ti tam nejsou. A dívat se pořád na Kalouska mě taky přestalo bavit,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš.

Veřejnoprávní televize a její protežovaný moderátor se sotva mohou chlubit tím, že koncesionářské poplatky musí platit všichni včetně voličů Miloše Zemana a Andreje Babiše, a že jich není zrovna málo, ale vyslechnout si jejich názory možné není. To pak úplně nevypadá jako služba veřejnosti, jak by se dle Zákona o ČT očekávalo. A asi není vina jen v politicích. „Na každém se nějaká chyba najde. Ale ve všech starých evropských zemích bývá zvykem, že vlády, prezidenti a podobné politické osobnosti vždy upřednostňují veřejnoprávní média. Uznávají totiž jejich funkci tak, jak ji definoval v roce 1927 John Reith: ve veřejnoprávních médiích mají mít stejný prostor všechna politická uskupení, aby si občané mohli sami vybrat své favority,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala.

Fakta nikdy nepoškozují, poškozuje jenom lež, ale ČT informuje

Ke konci volebního období mohl mít Andrej Babiš pocit, že ho v pořadech Reportéři ČT nebo 168 hodin Česká televize poškozuje víc než kdykoli předtím. „Co to je poškozovat? Poškozování by bylo, kdyby Česká televize lhala. V okamžiku, kdy informuje, tak se nedá mluvit o poškození. Fakta nikdy nepoškozují, poškozuje jenom lež,“ zdůrazňuje Karel Hvížďala. „Ale jasně, že ho poškozovala. Šli proti němu naprosto evidentně a zřetelně, zvlášť když se projednávala kauza Čapí hnízdo. Ale když se projednávají miliardy za OKD, tak je všechno v pořádku. A nikdo za nic nemůže, nikdo není ničím vinen. Z toho je jasné, že jsou proti Babišovi, protože Babiš se jim nezdá, Babiš je oligarcha, Babiš má média, a tak jsou proti němu. Je to jejich politika,“ je přesvědčen Jiří Mikeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…