Kvůli incidentu v Kerči to graduje: Ukrajina ve válečném stavu. Zajatí ukrajinští námořníci se na ruském videu přiznali k provokaci, ale...

27.11.2018 17:05

V neděli zadržely ruské ozbrojené síly v Azovském moři tři ukrajinské lodě. V Ukrajině byl kvůli tomu vyhlášen válečný stav. Ukrajinský prezident Petro Porošenko se obává, že Rusko může pokračovat v agresivních akcích vůči Ukrajině. Ruská strana zveřejnila video se třemi námořníky, kteří se přiznávají, že ruské ozbrojené síly vyprovokovali k útoku. Kyjevská vláda okamžitě kontrovala, že námořníci byli k prohlášení donuceni.

Kvůli incidentu v Kerči to graduje: Ukrajina ve válečném stavu. Zajatí ukrajinští námořníci se na ruském videu přiznali k provokaci, ale...
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak prozradil, že na palubě jedné z napadených lodí se nacházeli také agenti této ukrajinské tajné služby a jeden z nich byl vážně zraněn. Ruská strana tvrdí, že byla k útoku na ukrajinské lodě vyprovokována samotnými Ukrajinci. Ruská federace uveřejnila video, v němž se tři ukrajinští námořníci přiznávají, že ruské lodě skutečně k útoku vyprovokovali. Ukrajinská strana okamžitě oznámila, že její námořníci byli k takovéto výpovědi donuceni. Informovala o tom Česká televize s odvoláním na další zdroje.

Poté, co ukrajinský parlament potvrdil vyhlášení válečného stavu, napětí v regionu ještě vzrostlo. Německá kancléřka Angela Merkelová chce sehrát roli prostředníka mezi oběma znepřátelenými stranami. Český prezident Miloš Zeman popřál Merkelové v této snaze mnoho zdaru.

S Merkelovou hovořil ruský prezident Vladimir Putin, který veškerou vinu za ozbrojený incident svalil na bedra Ukrajiny. Západní státy však mají častěji za to, že agresorem bylo spíše Rusko a zvažují i zavedení dalších sankcí. Putin v této souvislosti varoval Merkelovou před neuváženými kroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

23:02 „Akorát se snažíte blejt špínu na premiéra“. Čapí hnízdo v plzeňské debatě, Baxa s Bernardem vytočili lídryni ANO

Lídři Plzeňského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastn…