Kvůli jedům na Libavé podal Vondra pět trestních oznámení

20.10.2011 9:45

Kvůli vyvezení stovek tun toxických odpadů do vojenského prostoru Libavá podal ministr obrany Alexandr Vondra pět trestních oznámení. Ministrova inspekce navíc nařídila revizi všech staveb, které v armádním prostoru vznikly v posledních 20 letech.

Kvůli jedům na Libavé podal Vondra pět trestních oznámení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra a Jaromír Štětina

Vedení armády na konci září uvedlo, že odpady uložené v ochranných valech kolem střelnice Daskabát ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku neohrožují zdraví obyvatel. Podle nich riziková analýza nepotvrdila jedovatost odpadů. Ekosystém ve vojenském prostoru tak prý ohrožen není.

"Ministr obrany podává kvůli vývozu škodlivých odpadů na střelnici v Libavé trestní oznámení na čtyři zaměstnance našeho resortu a jednoho podnikatele," řekl MF Dnes mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Trestní oznámení se týká například bývalého přednosty újezdního úřadu Libavá plukovníka Vladimíra Kubisy a Radovana Kohouta, jehož firma nahromadila ve vojenském prostoru takové množství toxických odpadů, že pouze jejich odvoz přijde ministerstvo na 450 milionů korun.

Vondra podá sérii trestních oznámení

Inspekce ministra nyní kontroluje i další stavby na Libavé. A zjistila, že rovněž úpravy přáslavické tankové střelnice byly černou stavbou a že i s ní má co do činění firma Kohout. Podle MF Dnes tak není vyloučeno, že Vondra podá celou sérii dalších trestních oznámení. Již dříve naznačil, že podvody v Libavé mají podle něj velmi blízko ke zločinnému spolčení. 

Kubisa i Kohout svou vinu popírají. "Stalo se to bez mého souhlasu, netušil jsem, co všechno se tam vozí. Nevěděli to ani mí spolupracovníci," cituje deník bývalého přednostu Kubisu. Vinu popírá i Kohout, ačkoliv už jednou armádu podvedl. Místo aby vyčistil cvičiště Závrbek u Lipníka nad Bečvou, tak z něho prý vytěžil a odvezl přes 280 tisíc tun štěrku, který prodal stavebním firmám za 26,5 milionu korun.

Trestní oznámení kvůli situaci na Libavé podal již dříve také náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Podle mluvčí štábu Jany Růžičkové armáda kontaktovala Českou inspekci životního prostředí a požádala o odbornou pomoc. S okamžitou platností bylo podle ní pozastaveno firmě plnění smluvních závazků, byl vydán zákaz pokračování v terénních úpravách valů, uskutečnily se tam kontroly ekologů a nezávislé firmy se pustily do zpracování rizikové analýzy, jejíž součástí bylo provedení kopaných sond.

Čtěte:

Obyvatelé Libavé žijí obklopeni jedy. Jejich likvidace přijde na stamiliony

Obyvatelé na Libavě se děsí, že přijdou o práci. Starostu ale nepotřebují

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …