Kvůli sociálním kartám zřejmě padne ústavní stížnost

09.08.2012 16:08

Někteří zákonodárci zřejmě vyslyší výzvu veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského a podají Ústavnímu soudu návrh na zrušení těch částí zákona, které upravují tzv. sociální kartu. Přes tyto karty budou lidé dostávat od státu příspěvky a dávky. Ombudsman má ke kartám vážné výhrady a některá ustanovení zákona jsou podle něj v rozporu s ústavou. Ve své čtvrtletní zprávě se obrátil na senátory a poslance, aby zvážili stížnost k Ústavnímu soudu.

Kvůli sociálním kartám zřejmě padne ústavní stížnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: A jak vlastně sKarta vypadá?
reklama

Ministerstvo práce namítá, že nová sociální karta je bezplatná, bezpečná, ochrana osobních údajů příjemců dávek je vysoká a v souladu se zákonem. "Jsem přesvědčena, že sociální karty jsou zvláště pro starší lidi nejen obtížně použitelné, ale hlavně pro starší lidi velmi rizikovým faktorem. Je-li navíc pochybnost ústavnosti, považuji za svou povinnost ji vznést," sdělila na dotaz ČTK místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Jak ale upřesnila, je třeba se hlavně poradit s právníky, zda ustanovení zákona mohou být skutečně v rozporu s ústavou. Případné podání by pak podle ní přišlo na řadu koncem září.

Každá osoba může podat ústavní stížnost

Shodný názor s ombudsmanem má i poslanec ČSSD Roman Sklenák. "Pokud neprojde senátní návrh na zrušení platební funkce sKaret, o podání k Ústavnímu soudu určitě budeme v rámci poslaneckého klubu jednat," sdělil ČTK.

"Ústavní stížnost může podat jen každá dotčená osoba, které se toto opatření dotkne," uvedl stínový ministr práce za KSČM Miroslav Opálka. Dodal, že na podání návrhu na zrušení zákona nemá klub komunistů s 26 poslanci dostatek hlasů, bude však spolupracovat s dalšími stranami. Návrh na zrušení zákona nebo jeho části, pokud je v rozporu s ústavou, může podat skupina nejméně 41 poslanců nebo nejméně 17 senátorů.

Sociální karta je součástí sociální refory, kterou sněmovna přes nesouhlas opozice schválila definitivně začátkem listopadu poté, co ji vetoval Senát. Karty začaly rozdávat úřady práce, lidé přes ně budou dostávat dávky a příspěvky. Ombudsmanovi například vadí, že slouží jako platební a identifikační karty zároveň, některé služby na nich jsou zpoplatněné a není vyřešen problém s možným uvalením exekucí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…