Na rozdíl od ostatních prezidentských kandidátů, kteří v současné době často zajíždějí do moravskoslezské metropole, měl Pavel Fischer poněkud znesnadněnou situaci. Pořadatelé besedy v kulturním centru Pant mu vysloveně zakázali se marketingově prezentovat v rámci své kampaně a pokládali mu své předem připravené dotazy. Návštěvníci akce si tak mohli dalšího z kandidátů o křeslo na Hradě „proklepnout“ až v druhé části besedy, kdy se rozproudila diskuse.
Úvod besedy byl věnován vzpomínce na prvního českého polistopadového prezidenta, od jehož úmrtí uběhlo právě šest let. Moderátor mítinku Jan Hradecký, děkan Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, spojil toto téma v úvodním dotazu na Pavla Fischera s mezinárodním postavením České republiky v současném světě. Konkrétně chtěl vědět, jak bychom si měli hledat spolehlivé partnery v zahraniční politice.
„Důvěryhodní spojenci se nenajdou sami od sebe. Ty si musí každý vrcholový politik nebo i celá vláda intenzívně odpracovat. A to Václav Havel uměl. Mě na něm fascinovalo, jak si dokázal i v zahraniční politice stanovit jednoznačné priority a podle těch pak striktně postupovat. Asi se to naučil za svá léta v disentu nebo později, když musel projít komunistickými kriminály. Dokázal to tak skvělým způsobem, že se ho na postoje k různým událostem ptaly při zahraničních návštěvách i cizí renomované politické osobnosti. Uměl také v politickém světě spojovat některé znepřátelené strany. Havla nejlépe charakterizuje politická kontinuita – naprostý soulad s jeho přesvědčením. Uměl proto udělat vhodné kompromisy i vůči Německu. Nebo když byl ve Spojených státech, chodili za ním jak republikáni, tak i demokraté,“ odpověděl na otázku někdejší diplomat Fischer.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán